Strona główna Wydarzenia Nowa rzeczywistość w medycynie estetycznej – V edycja Business Academy by...

Nowa rzeczywistość w medycynie estetycznej – V edycja Business Academy by Croma

Za nami V edycja unikalnej na polskim rynku konferencji biznesowej skierowanej do lekarzy i managerów klinik medycyny estetycznej – Business Academy by Croma. Wydarzenie to jest odpowiedzią marki Croma na najbardziej aktualne wyzwania i problemy, z jakimi zmaga się branża medycyny estetycznej w Polsce. W ostatnich miesiącach takim wyzwaniem jest kryzys gospodarczy oraz zmieniające się postawy i oczekiwania Pacjentów. Dlatego przewodnim motywem V edycji konferencji były zachodzące zmiany oraz pojawiające się na horyzoncie nowe trendy i rozwiązania. W tym roku wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę ponad 270 uczestników.

Konferencja odbyła się 17 kwietnia 2023 r. w hotelu Intercontinental w Warszawie i jak co roku została otwarta przez Dyrektor Zarządzającą Croma Pharma Katarzynę Potocką. Przez dzień wypełniony 8 wykładami i 5 warsztatami przeprowadzili uczestników po raz kolejny Kinga Burzyńska i Robert Górski.

WYKŁADY

Jako pierwszy wystąpił Mariusz Smoliński – Dyrektor Biura Badań i Analiz ICAN Institute, który przedstawił najnowsze wyniki badania przeprowadzonego na reprezentatywnej liczbie 1200 pacjentów korzystających z zabiegów iniekcyjnych w gabinetach medycyny estetycznej. Badania te, przeprowadzone w marcu tego roku, to już trzecia fala badania realizowanego na zlecenie Croma Pharma. Dzięki zakresowi i powtarzalności projektu, znamy nie tylko obecny stan rzeczy związany z potrzebami, obawami i zrachowaniami pacjentów, ale też możemy dostrzec zachodzące zmiany i tendencje, które występować będą w nadchodzących miesiącach.

W ramach kolejnego wystąpienia, dwaj badacze trendów – Marcin Klaus i Kacper Latecki z agencji Insight Shot – wybiegli jeszcze bardziej w przyszłość przedstawiając nadchodzące kody kulturowe i zjawiska w kulturze oraz mentalności Polaków, trendy które w pełni rozkwitną w kolejnych 3-5 latach. W wyniku zrealizowanego projektu forecastowego badacze wyróżnili kilka zmian związanych z nastawieniem do swojego wizerunku, nowe upodobania i oczekiwania względem usług i sposobu obsługi oraz nowe wątki komunikacyjne.

Jednym z najgorętszych tematów w ostatnich miesiącach w branży medycyny estetycznej były zmiany w prawie dotyczące wyrobów medycznych (tzw. MDR). Wokół tych zagadnień toczą się liczne dyskusje i powstaje wiele nieporozumień, które Croma Pharma stara się na bieżąco korygować w ramach organizowanych spotkań, webinarów oraz komunikacji skierowanej do klientów. Prelekcja adwokata Konrada Korbińskiego pt. „Prawo i lewo. Bezpieczeństwo prawne lekarza i kliniki medycyny estetycznej” to kolejne działanie, które wyjaśnia trudne zagadnienia prawne w sposób jasny i przystępny. Poza kwestiami związanymi z reklamą, mec. Korbiński przedstawił również inne obowiązki i ograniczenia spoczywające obecnie na lekarzach oraz właścicielach klinik.

Od pierwszej edycji Business Academy niezwykle ważnym tematem jest marketing w mediach społecznościowych. W tym roku o tym jak budować skuteczną strategię komunikacji w social mediach mówiła Paula Sołtysiak – strateżka marketingowa pracująca dla największych agencji reklamowych, stojąca za sukcesem kampanii wielu międzynarodowych marek oraz startapów, Co-Founderka agencji NEW AREAS. Wykorzystując wiedzę z zakresu ekonomii behawioralnej, w energetyczny i przystępny sposób wyjaśniła jak podejmujemy decyzje i jak w związku z tym powinniśmy tworzyć skuteczną strategię komunikacji. Opowiedziała o tym jak budować perswazyjne komunikaty i jak zoptymalizować komunikację wizualną w social media.

Piotr Cielecki, znany z programów radiowych i telewizyjnych charyzmatyczny mówca, trener biznesu, certyfikowany coach ICC, w swoim niezwykle inspirującym wystąpieniu przybliżył trzy elementy, które stają się szczególnie ważne w dynamicznie zmieniających się realiach biznesowych ostatnich miesięcy: klątwa eksperta, ignorowanie spraw do załatwienia oraz efekt hobbita.

W ramach kolejnej prelekcji trener i doradca biznesowy, Adam Zajchowski, zaadresował temat pustych okienek w gabinetach medycznych i problem z niesłownym, roszczeniowym pacjentem, który nie pojawia się na umówionej wizycie. Z pacjentem w dobie Booksy da się jednak pracować, wprowadzając różnego rodzaju rozwiązania organizacyjne, technologiczne lub komunikacyjne.

Następnie na scenie pojawiła się doktor socjologii z Uniwersytetu Łódzkiego, Julita Czernecka, która opowiedziała o tym dlaczego chcemy być piękni, jak w świetle jej badań oraz badań przeprowadzonych przez duże instytuty badawcze, wygląda temat kompleksów i podejścia do wyglądu u różnych grup Polaków, i co to może oznaczać dla gabinetów medycyny estetycznej.

Część wykładową konferencji zamknęła prelekcja Zbigniewa Kowalskiego, jednego z najbardziej doświadczonych i cenionych ekspertów w zakresie komunikacji medycznej, wybitnego mówcy, autora wielu badań i projektów doradczych w medycynie estetycznej. Zbigniew Kowalski poruszył najbardziej gorący obecnie temat – jak komunikować nieuniknione w dzisiejszych czasach podwyżki cen. Temat ten pogłębiony został na warsztatach, które odbyły się na sam koniec konferencji w pięciu grupach.

MERAKI BIZNESU 2023

W ramach konferencji odbywa się również ceremonia rozdania nagród Meraki Biznesu by Croma. MERAKI (z języka greckiego) oznacza kreatywność oraz robienie czegoś z miłością, wkładanie w swoją pracę duszy. Croma Pharma już po raz piąty nagrodziła  lekarzy lub kliniki, których działalność odzwierciedla filozofię Meraki, czyli wkładanie w swoją codzienną pracę całego serca.

W tym roku laureatami nagród zostali:

 • Dr n. med. Magdalena Wawrzynkiewicz – nagroda w kategorii Budowanie Wizerunku Eksperta
 • Klinika Derma-Park – nagroda w kategorii Dynamiczny Rozwój
 • Dr Anna Butowska – nagroda w kategorii Social Media
 • Dr Krzysztof Migała – nagroda w kategorii Holistyczne Podejście do Pacjenta
 • Gabinet Piękno – nagroda w kategorii Perfekcyjny Tandem
 • Dr Beata Pander – nagroda w kategorii Budowanie Lojalności Pacjenta
 • Dr Agnieszka Sawińska – nagroda w kategorii Efektywne Zarządzanie Zespołem
 • Dr Małgorzata Kołcio – nagroda w kategorii Indywidualne Podejście do Pacjenta
 • Dr Ines Filip – nagroda w kategorii Efektywne Procedury Zabiegowe
 • Dr Aneta Majchrzak – nagroda w kategorii Perfekcyjny Zespół
 • Verde Clinic Dental &Esthetic – nagroda w kategorii Innowacyjne Podejście do Pacjenta.

Tekst i zdjęcia: materiał prasowy Croma