Strona główna Wydarzenia II Śląskie Dni Dermatologiczne

II Śląskie Dni Dermatologiczne

Naukowo, edukacyjnie i… po śląsku. O dermatologii, ale niecodziennie, bo w odniesieniu do współpracy lekarza dermatologa z szerokim gronem lekarzy innych specjalności: alergologii, onkologii, endokrynologii pediatrii i psychiatrii. W Katowicach, w miniony weekend odbyły się organizowane przez Katedrę i Klinikę Dermatologii w Katowicach, Oddział Dermatologii Dziecięcej i Leczenia Anomalii Naczyniowych dla Dzieci w Sosnowcu i Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu II Śląskie Dni Dermatologiczne.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, współtworzymy wydarzenie, podczas którego nie braknie dermatologii „w każdym wieku”, a także spotkań z czołowymi wykładowcami z kraju i z zagranicy. Śląskie Dni Dermatologiczne wypełniają wykłady oraz kursy szkoleniowe z zakresu dermatologii i dermatologii dziecięcej. Konferencję wyróżnia, obok aspektu naukowego i edukacyjnego, również charakter praktyczny.” – zwraca uwagę Komitet Naukowy Konferencji: prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Beata Bergler – Czop, dr n. med. Hubert Arasiewicz i dr hab. n. med. Maciej Pastuszczak.

I zdecydowanie organizatorzy dotrzymali słowa: w trzydniowej konferencji udział wzięło bowiem ponad pięćdziesięcioro zaproszonych ekspertów, którzy wygłosili ponad sześćdziesiąt wykładów oraz przeprowadzili szereg kursów: m.in. z terapii fotodynamicznej, kapilaroskopii oraz toksyny botulinowej (on i off label).

Konferencja podzielona została na osiem sesji tematycznych, zatytułowanych – a jakże – po śląsku: rozprowiano więc o raku (co by nikt nie umar), o auszlagach, blazach i innych niymocach, były też choroby glacy, pryszcze na gymbie, flaki, bebechy, gnaty, rojmatyka i reszto – czyli wszystko, co może zainteresować nie tylko dermatologa.

Poruszone zostały m.in. tematy z zakresu: diagnostyki i leczenia łuszczycy (prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, prof. dr hab. n. med. Adam Reich), chorób skóry głowy i włosa – m.in. omówienie chorób imitujących łysienie androgenowe (prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka), ale rozmawiano także o psychodermatologii (prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska – Janowska) i lwowskiej dermatologii uniwersyteckiej (dr hab. n. med. Rafał Białynicki – Birula).

Organizatorem wykonawczym konferencji była Media Expert Conference, patronat medialny sprawowała m.in. Grupa Medialna „Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV”. Już niebawem o II Śląskich Dniach Dermatologicznych opowiemy więcej we wspólnie przygotowanym materiale filmowym.