Strona główna Medycyna estetyczna Nie tylko kwas hialuronowy

Nie tylko kwas hialuronowy

Chyba nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o kwasie hialuronowym. To najpopularniejszy preparat, z gatunku wypełniaczy które wykorzystywane są w medycynie estetycznej. Nie każdy jednak wie, że istnieje również szereg innych substancji mogących spełniać podobne funkcje zabiegowe.

Najbardziej znanym wypełniaczem jest kwas hialuronowy. W medycynie estetycznej to jeden z najczęściej stosowanych preparatów. Swoją sławę zawdzięcza wszechstronności, bezpieczeństwu oraz skuteczności działania. Jest popularny bo łatwo się go podaje, efekty są przewidywalne, u doświadczonego specjalisty bardzo rzadko występują powikłania, a w przypadku, gdy rezultat nie jest satysfakcjonujący, można go w prosty sposób usunąć rozpuszczając hialuronidazą. Wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek i bruzd, wolumetrii czyli wymodelowania kształtu twarzy, nawilżania skóry, modelowania i powiększania ust. Mniej popularne zastosowania to odmładzanie dłoni, wypełnianie blizn zanikowych, poprawianie kształtu nosa i brody.

Kluczem w prawidłowym korzystaniu z dobrodziejstwa kwasu hialuronowego jest umiar i rozsądek. Lepiej więc powtórzyć zabieg kilka razy w małych dawkach.

Nie tylko kwas hialuronowy

Nie wszyscy pacjenci chcą kwasu hialuronowego. Podstawowym zarzutem jest tu trwałość preparatu. Chociaż w niektórych preparatach producenci deklarują zachowanie efektów nawet powyżej roku, pacjenci poszukują czegoś jeszcze trwalszego. W odpowiedzi rynek estetyczny oferuje szereg dermowypełniaczy nie będących kwasem hialuronowym. Jednak warto zapamiętać, że o ile nieudany zabieg z kwasem hialuronowym można odwrócić przy pomocy hialuronidazy, to inne wypełniacze mogą okazać się na nią odporne.

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt, bardziej znany m.in.jako preparat Radiesse, to minerał będący składnikiem naszych kości i zębów. Tworzy ich rusztowanie. Wykorzystywany jest głównie w zabiegach modelowania twarzy. Efekt utrzymuje się dłużej niż po kwasie hialuronowym. Jego zaletą jest również to, że nie tylko wypełnia ubytki w skórze, ale również stymuluje ją do naturalnej odbudowy.

Polikaprolakton

Polikaprolakton to preparat o właściwościach płynnego implantu, który działa jednocześnie regenerująco na tkanki. Efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Dostępny jest pod m.in. nazwą handlową Ellanse. Może być użyty jako typowy wypełniacz np. do zlikwidowania bruzd nosowo-wargowych czy wolumetrii.

Karboksymetyloceluloza

Wypełniacze na bazie karboksymetylocelulozy to np. preparat o nazwie Erelle, który może być stosowany w zastępstwie kwasu hialuronowego. Według producentów, jego przewaga polega na większej czystości, a więc i bezpieczeństwie stosowania. Poza tym materiał jest bardzo plastyczny, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać za jego pomocą pożądany efekt, który dodatkowo ma się dłużej utrzymywać.

Własny tłuszcz

Do wypełniania ubytków w skórze można stosować również własny tłuszcz. Jest on bardzo bezpieczny, daje dość zadowalający efekt. Minusem jest to, że jakaś część tłuszczu ulegnie wchłonięciu, więc trzeba być przygotowanym na ewentualne powtórzenie zabiegu.