Strona główna Medycyna estetyczna Zmiany skórne, brodawki i laser

Zmiany skórne, brodawki i laser

usuwanie brodawek, pieprzyków
Zmiany skórne to nie tylko problem estetyczny, warto więc wnikliwie się im przyjrzeć i skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Czym właściwie jest „zmiana skórna”?

Kiedy myślimy o zmianie skórnej, najczęściej mamy na myśli rozmaite znamiona lub brodawki.

Katalog zmian jest jednak o wiele większy. Definicja „zmiany skórnej”, to po prostu „wszystko, co nie jest prawidłową skórą i strukturą skóry”. Czyli między innymi: brodawki płaskie i łojotokowe, brodawczaki włóknisto-nabłonkowe, melasma, rogowacenie słoneczne, gruczolaki, kępki żółte, prosaki, plamy soczewicowate starcze, wreszcie: znamiona naskórkowe.

Często występujące zmiany skórne w postaci brodawek z powodzeniem możemy usunąć tradycyjnie (przy pomocy skalpela), lub – na co zdecydowanie częściej decydują się pacjenci – laserem.

Wcześniej zmianę skórną należy skonsultować z lekarzem, aby ocenić, czy nie jest aby zmianą nowotworową (tu nieoceniony jest dermatoskop). Każda podejrzana zmiana powinna zostać poddana dodatkowo biopsji.

Zabieg z użyciem lasera nie jest dla pacjenta ani uciążliwy, ani mocno (jeśli w ogóle) bolesny. Pamiętać jednak należy, aby przed zastosowaniem laseroterapii w zakresie usuwania zmian skórnych przez około miesiąc nie korzystać z kąpieli słonecznych ani solarium, przez tydzień nie peelingować (w ogóle nie podrażniać) skóry, także przez około tydzień przed zabiegiem nie stosować sterydów, antykoagulantów, leków fotouczulających, kremów z retinolem.

Jak przebiega zabieg?

W zasadzie jedynym przygotowaniem (poza wcześniejszym zdiagnozowaniem zmiany) jest oczyszczanie powierzchni zabiegowej (Powierzchnię zabiegu musimy oczyścić i osuszyć). Można podać znieczulenie, o ile mamy do czynienia ze zmianą bolesną lub próg bólu u pacjenta jest niski; często jednak okazuje się ono niepotrzebne. Niektóre zmiany skórne przed zabiegiem zamraża się za pomocą aerozolu.

Zastosowanie lasera zapewnia głębokie efekty termalne usuwając pozostałości tkanki ze skóry, przyspieszając gojenie i do minimum redukując ból zabiegowy. Jednym słowem: nie ma obrzęku, nie ma bólu pozabiegowego (choć to zależne jest oczywiście od indywidualnego progu bólu), a skóra goi się szybko i po zmianie skórnej nie pozostaje żaden ślad.

Postępowanie pozabiegowe również nie jest problemem: oczywiście przez około tydzień po zabiegu nie peelingujemy skóry, ani nie stosujemy kosmetyków na bazie alkoholu, unikamy też szorstkich gąbek i ręczników.

A czas wykonania zabiegu… to nie więcej, niż kilkanaście minut, które naprawdę warto na niego poświęcić.