Strona główna Medycyna estetyczna Zmiany skórne, brodawki i laser

Zmiany skórne, brodawki i laser

123
0
usuwanie brodawek, pieprzyków
Zmiany skórne to nie tylko problem estetyczny, warto więc wnikliwie się im przyjrzeć i skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Czym właściwie jest „zmiana skórna”?

Kiedy myślimy o zmianie skórnej, najczęściej mamy na myśli rozmaite znamiona lub brodawki.

Katalog zmian jest jednak o wiele większy. Definicja „zmiany skórnej”, to po prostu „wszystko, co nie jest prawidłową skórą i strukturą skóry”. Czyli między innymi: brodawki płaskie i łojotokowe, brodawczaki włóknisto-nabłonkowe, melasma, rogowacenie słoneczne, gruczolaki, kępki żółte, prosaki, plamy soczewicowate starcze, wreszcie: znamiona naskórkowe.

Często występujące zmiany skórne w postaci brodawek z powodzeniem możemy usunąć tradycyjnie (przy pomocy skalpela), lub – na co zdecydowanie częściej decydują się pacjenci – laserem.

Wcześniej zmianę skórną należy skonsultować z lekarzem, aby ocenić, czy nie jest aby zmianą nowotworową (tu nieoceniony jest dermatoskop). Każda podejrzana zmiana powinna zostać poddana dodatkowo biopsji.

Zabieg z użyciem lasera nie jest dla pacjenta ani uciążliwy, ani mocno (jeśli w ogóle) bolesny. Pamiętać jednak należy, aby przed zastosowaniem laseroterapii w zakresie usuwania zmian skórnych przez około miesiąc nie korzystać z kąpieli słonecznych ani solarium, przez tydzień nie peelingować (w ogóle nie podrażniać) skóry, także przez około tydzień przed zabiegiem nie stosować sterydów, antykoagulantów, leków fotouczulających, kremów z retinolem.

Jak przebiega zabieg?

W zasadzie jedynym przygotowaniem (poza wcześniejszym zdiagnozowaniem zmiany) jest oczyszczanie powierzchni zabiegowej (Powierzchnię zabiegu musimy oczyścić i osuszyć). Można podać znieczulenie, o ile mamy do czynienia ze zmianą bolesną lub próg bólu u pacjenta jest niski; często jednak okazuje się ono niepotrzebne. Niektóre zmiany skórne przed zabiegiem zamraża się za pomocą aerozolu.

Zastosowanie lasera zapewnia głębokie efekty termalne usuwając pozostałości tkanki ze skóry, przyspieszając gojenie i do minimum redukując ból zabiegowy. Jednym słowem: nie ma obrzęku, nie ma bólu pozabiegowego (choć to zależne jest oczywiście od indywidualnego progu bólu), a skóra goi się szybko i po zmianie skórnej nie pozostaje żaden ślad.

Postępowanie pozabiegowe również nie jest problemem: oczywiście przez około tydzień po zabiegu nie peelingujemy skóry, ani nie stosujemy kosmetyków na bazie alkoholu, unikamy też szorstkich gąbek i ręczników.

A czas wykonania zabiegu… to nie więcej, niż kilkanaście minut, które naprawdę warto na niego poświęcić.

 

Poprzedni artykułPeeling medyczny
Następny artykułNie tylko kwas hialuronowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj