Strona główna Chirurgia Plastyczna „Chirurgia Piersi” – prof. dr hab. n. med. Henryk Witmanowski i dr...

„Chirurgia Piersi” – prof. dr hab. n. med. Henryk Witmanowski i dr n. med. Marek Budner

„Chirurgia Piersi” to pierwsza w języku polskim i unikatowa w skali światowej monografia poświęcona chirurgii gruczołu piersiowego. Podręcznik, który kompleksowo zajmuje się chirurgią piersi od diagnostyki, leczenia farmakologicznego i chirurgicznego do opieki pooperacyjnej oraz rehabilitacji jest przewodnikiem i poradnikiem dla chirurga, który krok po kroku może prześledzić przebieg najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, szczegółowo opisanych i dodatkowo zilustrowanych filmami dostępnymi za pośrednictwem zamieszczonego w książce kodu QR.

„Publikacja ta bez wątpienia stanie się ulubionym podręcznikiem przedstawicieli specjalności zajmujących się chorobami piersi. Po raz pierwszy chirurgia estetyczna, chirurgia rekonstrukcyjna, chirurgia ablacyjna, leczenie skojarzone i holistyczna opieka nad pacjentem zostały ujęte i połączone w jednym opracowaniu” – pisze o „Chirurgii Piersi” w słowie wstępnym prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski – chirurg onkolog. Blisko tysiącstronicowy podręcznik zawierający opisy, zdjęcia i dostęp do materiałów video zdecydowanie nie jest zawęża się do wiadomości wyłącznie dla chirurgów plastyków, lecz zawiera wiedzę przydatną wszystkim lekarzom zajmującym się chorobami piersi i profilaktyką. „Dokonano tu całościowego przeglądu sprawdzonych metod operacyjnych z użyciem implantów przy jednoczesnym zastosowaniu plastyk płatami uszypułowanymi. Szczegółowo omówiono wskazania i przeciwwskazania do zabiegów korekcyjnych, a wyniki operacji zostały doskonale udokumentowane fotograficznie. W opracowaniu znalazło się również miejsce na przedstawienie metod rehabilitacji psychofizycznej.” – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Piotr Wójcicki.

Wśród autorów podręcznika oprócz redaktorów wydania: prof. dr hab. n. med. Henryka Witmanowskiego i dr n. med. Marka Budnera znalazło się czterdzieścioro troje lekarzy i psychologów z Polski i Niemiec, m.in. dr Samir Ibrahim Abu Ghoush, dr n. med. Piotr Drozdowski, dr n. med. Jerzy Kolasiński, prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, dr hab. n. med. Paweł Szychta, dr n. med. Tadeusz Witwicki i dr n. med. Ewa Woźniak-Roszkowska.

Opracowanie rozpoczyna się obszernym wprowadzeniem do chirurgii piersi z rysem historycznym, zawierającym rozdziały poświęcone rakowi piersi i mastektomii, powiększaniu piersi i ich redakcji. Wśród informacji wstępnych znalazły się części i rozdziały poświęcone anatomii chirurgicznej i klinicznej, wymiarowaniu piersi, ich kształtowi, rodzajom dokumentacji fotograficznej, a nawet ułożeniu pacjenta na stole operacyjnym. Obszerne części podzielone na szczegółowe rozdziały poświęcono wadom rozwojowym klatki piersiowej i piersi, nowotworom gruczołu piersiowego oraz chirurgii estetycznej i rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych piersi, a także tatuażu medycznego.

Obok rozdziałów szczegółowo opisujących wzorce zabiegowe, rodzaje zabiegów i opisy diagnostyczne i terapeutyczne, podręcznik zawiera zestaw informacji przydatnych w komunikacji z pacjentem, jak zalecenia dietetyczne i żywieniowe, fizjoterapia, pomoc psychologiczna, a także informacje o prawach pacjentów do świadczeń (m.in. NFZ, ZUS) i innej pomocy o charakterze materialnym.

„Podręcznik przedstawia perspektywę międzynarodową. Autorzy, choć w większości pracują obecnie w Polsce, nabywali i doskonalili swoje umiejętności praktyczne w najlepszych ośrodkach na świecie” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski. Prof. dr hab. n. med. Piotr Wójcicki zwraca też uwagę na całościowe ujęcie w podręczniku zagadnień leczenia najczęstszych i najgroźniejszych chorób piersi, metod rekonstrukcji i sposobów korekcji tego narządu.

Premiera wydawnicza opracowania odbyła się w marcu 2024 roku. Książka jest już dostępna w internetowej księgarni PZWL https://pzwl.pl/Chirurgia-piersi,242784324,p.html

Patronat medialny nad tym niezwykle potrzebnym i cennym naukowo opracowaniem sprawuje Grupa Medialna „Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV”.