Strona główna Wydarzenia SIOPEL Annual Meeting 2024

SIOPEL Annual Meeting 2024

Ponad stu lekarzy z całego świata – uczestników Grupy SIOPEL (International Childhood Liver Tumour Strategy Group) spotkało się – jak co roku – na tematycznym sympozjum poświęconym leczeniu złośliwych nowotworów wątroby u dzieci. Tym razem spotkanie odbyło się w Polsce, a dokładniej: w mieście, w którym inicjatywa została powołana do życia.

Po siedemnastu latach Grupa SIOPEL spotkała się w Gdańsku, od którego wszystko się zaczęło. Pierwsze Międzykontynentalne Spotkanie Grupy SIOPEL zatytułowane „Współpraca ponad barierami geograficznymi” odbyło się w marcu 2007 roku. To właśnie wtedy narodził się pomysł globalnej współpracy w dziedzinie nowotworów wątroby u dzieci. Z tego właśnie spotkania wywodzą się też inicjatywy takie, jak projekt CHIC i badanie PHITT. Od tej pory Grupa spotykała się w różnych ośrodkach naukowych na świecie.

Nadszedł czas, aby pomyśleć o podjęciu kolejnych kroków w dziedzinie badań nad nowotworami wątroby u dzieci.” – mówi Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna – „Dlatego spotkanie miało w dużej mierze nieformalny charakter roboczy.” Podstawowym jego celem była interdyscyplinarna dyskusja na temat najnowszych strategii leczenia, diagnostyki i opieki nad pacjentami.

SIOPEL, to systematyczne promowanie globalnej współpracy, w ramach której spotykają się eksperci z trzech różnych kontynentów oraz różnych krajów. W tym roku, w spotkaniu wzięło udział ponad stu specjalistów: onkologów dzięcięcych, chirurgów, patomorfologów oraz biologów. Uczestnicy, oprócz wiodącego aspektu naukowego, mieli również wyjątkową okazję poznać bogatą historię miasta Gdańska, doświadczyć autentycznej polskiej tradycji oraz nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości.

fot. Inspire Congress