Strona główna Ginekologia Hymenoplastyka cz. I – dr n.med. Piotr Kolczewski

Hymenoplastyka cz. I – dr n.med. Piotr Kolczewski

„Dziewictwo jest największym skarbem dziewczyny , ale wyzwaniem jest zachowanie przez długi czas skarbu, do którego klucz mają wszyscy mężczyźni.”

Bassompierre

 

Wstęp

Hymenoplastyka, czyli chirurgiczne odtworzenie błony dziewiczej, jest jednym z najsłabiej opisanych w ginekologii plastycznej. Nie ma żadnego standardu operacyjnego, który próbuje odtworzyć błonę dziewicza i zdolność do krwawienia podczas stosunku seksualnego w noc poślubną . [1,2]. Choć kontrowersyjna z perspektywy etycznej i społecznej, hymenoplastyka jest obecnie oferowana w wielu krajach [3], a zapotrzebowanie na nią rośnie w krajach zachodnich, zwłaszcza po kolejnych falach imigracji. Jak podaje BBC, hymenoplastyka zyskała w ostatnich latach popularność, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Prywatne kliniki oferujące zabieg, który jest legalny w Wielkiej Brytanii, nie gromadzą danych na temat liczby kobiet, które poddały się zabiegowi, ale szacuje się, że w 2019 roku około 9 000 kobiet szukało zabiegu w Google. Mohammad Masood, dyrektor MAS Gynecology Clinic w Londynie, powiedział w brytyjskim Daily Metro, że liczba kobiet poszukujących zabiegu wzrosła czterokrotnie w porównaniu z poprzednimi sześcioma latami.” [4]

Anatomia i histologia :

Nazwana na cześć boga małżeństwa w klasycznej mitologii greckiej – Hymenaios, błona dziewicza jest błoniastą strukturą, która oddziela kanał pochwy od przedsionka pochwy.

Ma dwie granice: dołączoną lub przylegającą granicę i wolną granicę wokół otworu błony dziewiczej. Wolna granica jest zwykle nieregularna, festoned lub dentel lub podzielony na wiele palców . Otwór błoniasty może przyjmować różne kształty. Może to być semilunar, falciform, cubiform lub septate. Zasadnicza część błony dziewiczej zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej pokrytej na obu powierzchniach sromowej i pochwowej nabłonkiem płaskim warstwowym  [5]

Zaopatrzenie naczyniowe błony dziewiczej jest bogate zwłaszcza w okolicy wolnego brzegu, gdzie naczynia są poszerzone i nabrzmiałe. Obserwowano liczne naczynia włosowate przenikające przez pokrywający nabłonek i docierające do jego powierzchownych warstw .Unaczynienie to jest przyczyną niekiedy silnego krwawienia, które niekiedy towarzyszy urazom związanym z defloracją [5].

Błona dziewicza jest słabo unerwiona. Stwierdzono, że zaopatrzenie nerwowe jest stosunkowo gęste w części podstawnej, wykrywane z trudem w części środkowej i nieobecne w wolnym brzegu [5]

Ilość włókien sprężystych jest zmienna. Niektóre  badane błony dziewicze były bogate we włókna elastyczne, podczas gdy inne były utworzone głównie z włókien kolagenowych. Potwierdza to obserwację kliniczną, że błona dziewicza ma zmienną konsystencję i elastyczność. Czasami łatwo ulega rozerwaniu, natomiast w niektórych przypadkach jest  na tyle elastyczna, że pozwala na odbycie stosunku seksualnego bez jej rozerwania [5].

Funkcja błony dziewiczej u człowieka

Według większości źródeł samice człowieka są jedynym zwierzęciem posiadającym błonę dziewiczą [6,7,8,9]. Wg większości autorów funkcja tej struktury nie jest znana [7,8] .

Do późnego okresu życia płodowego płodu żeńskiego światło pochwy oddzielone jest od jamy zatoki moczowo-płciowej błoną . W okresie okołoporodowym ulega ona częściowemu udrożnieniu  i pozostaje jako fałd błony śluzowej wokół wejścia do pochwy zwany błoną dziewiczą [9].

Biorąc pod uwagę  większą bezradności niemowląt ludzkich w porównaniu z innymi małpami człekokształtnymi [10] potencjalne zakażenie spowodowane niemożnością samodzielnego  oczyszczenia okolic pochwy może być istotną przyczyną śmiertelności. Tak więc każda struktura, która ogranicza przedostawanie się kału lub innych materiałów do pochwy, jest faworyzowana przez dobór naturalny.  W ten sposób, wydaje się ,że błona dziewicza, pełnieni funkcję ochronną przed zakażeniem. [11]

Ref:

 1. Prakash V. Hymenoplasty — How to do. Indian J Surg. 2009;71:221–3
 2. Vojvodic M et al. Luminal Reduction Hymenoplasty: A Canadian Experience With Hymen Restoration. Aesthet Surg J. 2018;38(7):802-806
 3. Bianca R van Moorst et al. Backgrounds of women applying for hymen reconstruction, the effects of counselling on myths and misunderstandings about virginity, and the results of hymen reconstruction.

Eur J Contracept Reproduct Health Care 2012 Apr;17(2):93-105.

 1. Abelelilah Lahlali and al. Hymen Restoration: An Experience From a Moroccan Center. Aesthet Surg J. 2021Nov 12;41(12)NP2053-NP2059
 2. Mahran M et al. Anat Rec. 1964.
 3. 6. Hobday AJ, et al. Med Hypotheses. 1997
 4. Bufley N. The evolution of concealed ovulation. Am Nat 1979; 114: 835-858.
 5. Smith R L. Human sperm competition. In: Smith R L, ed. Sperm Competition and the Evolution of Animal Mating Systems. New York: Academic Press, 1984: 601~59.
 6. Katchadorian H A. Biological Aspects of Human Sexuality, 4th edn. Fort Worth, Texas: Holt, Rinehart & Winston, 1990: 453.

10.Leutenegger W. Encephalization and obstetrics in primates with particular reference to human evolution. In: Armstrong E, Falk D, eds. Primate Brain Evolution; Methods and Concepts.

 1. 11. Fisher HE. The Sex Contract: The Evolution of Human Behavior. New York: William Morrow, 1982.

 

dr n. med. Piotr Kolczewski – ginekolog plastyczny. Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej, prezes/wiceprezes (2017-2023)  Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Ordynator oddziału Oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 szpitala Wojskowego w Szczecinie w latach 2010-2014. W  latach 2014-2019 asystent  oddziału Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej. Od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie uroginekologii i ginekologii plastycznej jak również jest czynnym uczestnikiem międzynarodowych konferencji.

Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (  IUGA, ICS, ESAG,PTGPiR ).

Tłumacz i redaktor naczelny polskiego wydania książki Michaela Goodmana: „Female Cosmetic and Reconstructive Gynecology” („Ginekologia Plastyczna – Chirurgia Narządów Intymnych Kobiety”) PZWL 2018.

Redaktor naukowy i autor podręcznika „Ginekologia Plastyczna – Techniki Małoinwazyjne” PZWL 2018.
Redaktor Naukowy kwartalnika „Ginekologia Plastyczna i Rekonstrukcyjna”

Aktualna  aktywność naukowa  obejmuje:  wpływ  Energy Based  Devices na ścianę  pochwy i skórę  sromu, zastosowanie  osocza  bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej u kobiet  z Female  sexual disfunction.

 • 1991 Staż podyplomowy Pomorska Akademia  Medyczna ( PAM)
 • 1991 Asystent  w Zakładzie Patomorfologii PAM
 • 1998 Specjalista Ginekologii i Położnictwa Szpital Szczecin Zdroje
 • 1998 Nagroda okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie za egzamin specialicyjny zdany  z wyróżnieniem
 • 1998 Prywatna praktyka ginekologiczna KOLMED
 • 2005 Obrona rozprawy doktorskiej „ Polimorfizmy genetyczne w Nadciśnieniu Ciążowym”
 • 2004 Asystent i Zastępca ordynatora  w 109 Szpitalu Wojskowym w Szczecinie
 • 2010 – 2014 Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa  w 109 Szpitalu Wojskowym w Szczecinie
 • 2012 Prywatna praktyka  dedykowana ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej ESTHEGYN
 • 2014 – 2019 Asystent w klinice  Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
 • 2014 – 2018 Konsultant w Klinice Chirurgii Plastycznej w Szczecinie Artmedicalcenter
 • 2017 Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej
 • 2017 Konsultant w klinice MEDIFEM Warszawa
 • 2018 Konsultant w klinice DOM LEKARSKI Szczecin