Strona główna Stomatologia Most czy implant? – odpowiada doktor Monika Kamińska

Most czy implant? – odpowiada doktor Monika Kamińska

Pacjenci często zastanawiają się co zrobić po usunięciu zęba? Czy warto uzupełniać jego brak? Jakie są najbardziej popularne rozwiązania i które wybrać?
Na te trudne pytania odpowiada doktor Monika Kamińska z Wrocławskiego gabinetu DRIMPLANT.
Po usunięciu zęba powstaje ubytek, który powinien zostać uzupełniony nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Ma on zły wpływ na dziąsła, zgryz, umiejscowienie pozostałych zębów oraz ogólny stan zdrowia. Należy, możliwie jak najszybciej, podjąć decyzję o uzupełnieniu braków w uzębieniu. Jednymi z najbardziej popularnych rozwiązań są mosty protetyczne oraz implanty.
Most protetyczny jest protezą stałą, czyli taką, której nie można samodzielnie wyjmować. Składa się z filarów, którymi mogą być naturalne zęby lub implanty oraz koron, które tworzą przęsło. Jeśli most wykonywany jest na filarach wykonanych z zębów pacjenta, to zazwyczaj wiąże się to z koniecznością ich oszlifowania. W celu uniknięcia szlifowania zdrowych tkanek zęba można zastosować most adhezyjny, czyli taki, który za pomocą materiału kompozytowego jest przytwierdzany do zębów sąsiednich. Jest on jednak mniej trwały i istnieje ryzyko odklejenia się przy nieprzestrzeganiu zaleceń lekarza. Stosowany jest zazwyczaj jako rozwiązanie tymczasowe.
Posiadanie mostu wymaga od pacjenta specjalnej pielęgnacji. W oczyszczaniu powierzchni pod przęsłami mogą pomóc nici dentystyczne oraz irygator.
Implant to w pewnym uproszczeniu tytanowa śrubka umieszczona bezpośrednio w kości, która zastępuje korzeń zęba. Za pomocą łącznika mocowane są do niego korony, które ciężko odróżnić od naturalnego uzębienia.
Implant wraz z koroną w pełni zastępuje naturalny ząb, chroni przed zanikiem kości i nie uszkadza sąsiednich zębów. Ryzyko odrzucenia implantu przez organizm jest zminimalizowane poprzez użycie biokompatybilnego materiału jakim najczęściej jest tytan.
Implanty są wskazane dla pacjentów, którzy chcą uzupełnić więcej niż trzy ubytki. Świetnie zastępują utracone zęby a ich wszczepienie nie wpływa na zęby sąsiadujące.
Mosty sprawdzą się u osób, których zanik kości lub inne przeciwwskazania nie pozwalają na zamocowanie implantów.
Pamiętajmy, że decyzję o sposobie uzupełnienia ubytku powinniśmy podejmować w porozumieniu z lekarzem. 🦷

autorka tekstu:

Monika Kamińska

http://drimplant.pl/

Ukończyła z wyróżnieniem wydział lekarsko-dentystyczny Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, a następnie podyplomowy cykl kursów implantologii stomatologicznej. Koncentruje się na protetyce stomatologicznej i stomatologii estetycznej.
Odbyła studia podyplomowe na GWSH w Katowicach.
Co roku uczestniczy w kongresach medycyny estetycznej, prowadzi szkolenia z zabiegów i prezentacje specjalistycznych urządzeń medycznych.