Strona główna Prawo medyczne Lekarze i Prawnicy razem.

Lekarze i Prawnicy razem.

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawo w medycynie – medycyna w prawie: interdyscyplinarne ujęcie praktycznych problemów”

Potrzebne są nie tylko zmiany w prawie medycznym i okołomedycznym, ale także – a może przede wszystkim – stała komunikacja pomiędzy środowiskiem prawniczym i medycznym. To najważniejsza z konkluzji I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo w medycynie – medycyna w prawie: interdyscyplinarne ujęcie praktycznych problemów”, która wczoraj odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

W konferencji wzięło udział ponad 300 uczestników: prawników, lekarzy, managerów podmiotów medycznych i przedstawicieli producentów i dystrybutorów produktów leczniczych i wyrobów medycznych. „Miarą potrzeby takich spotkań niech będzie to, że czas od pomysłu do dwunastogodzinnej konferencji, to zaledwie miesiąc.” – mówi Aleksandra Klich – Zastępca Kierownika Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – „Pomysł pojawił się w zajmującym się prawem medycznym kilkuosobowym gronie skupionym wokół Kliniki Prawa i dzięki pomocy współorganizatorów i patronów, ale przede wszystkim dzięki bardzo szybkiemu odzewowi ze strony obu środowisk, zaowocował stworzeniem nowego miejsca wymiany doświadczeń”. „Wstępnie zakładaliśmy, że nabór uczestników czynnych będzie trwać dwa – trzy tygodnie. Bardzo szybko zweryfikowaliśmy ten pogląd.” – dodaje dr Klich. Rzeczywiście, program wystąpień zamknięty został w ciągu zaledwie tygodnia, a wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska (PTD, UMK w Toruniu), prof. Kinga Flaga – Gieruszyńska (Uniwersytet Szczeciński), dr n. med. Ewa Kaniowska (prezes SLDE), dr Waldemar Jankowiak (prezes PTMEiAA) i adw. Michał Gajda (członek Rady Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Medycyny Estetycznej), liczne grono adwokatów i radców prawnych – specjalistów prawa medycznego, m.in. dr Aleksandra Klich, dr Joanna Zdanowska, dr Michał Białkowski, adw. Marta Krysztofik, adw. Dariusz Ciepiela.

Podczas dwóch paneli eksperckich poruszono bardzo duży przekrój tematów: od ochrony danych osobowych (Joanna Litwin), przez naruszenie dóbr osobistych (Kinga Flaga – Gieruszyńska), analizę rynku nielegalnego pozyskiwania i używania toksyny botulinowej (Filip Kulewicz) do zagadnień i analiz etycznych, oraz systemowych (jak: Ustawa o wyrobach medycznych), m.in. Etyka w dermatologii estetycznej (Barbara Zegarska), Etyczny marketing medyczny (Andrzej Gross), czy Ograniczenie reklamy wyrobów medycznych w praktyce (Michał Gajda). Część tych rozważań z uwagi na bardzo duże zainteresowanie z pewnością znajdzie swoje miejsce także w drugiej edycji konferencji: „Zainteresowanie Konferencją wręcz przerosło nasze oczekiwania. W każdym panelu uczestniczyło blisko sto osób, w sumie wirtualnie odwiedziło nas ponad trzystu uczestników. Z uwagi na to, a także na nadchodzące już zapytania o kolejne wydarzenia, już podjęliśmy decyzję o kontynuacji Konferencji. Nie wiemy jeszcze, czy będzie – tak jak dziś – miała formę online, czy też zaprosimy Państwa do Szczecina, wiemy natomiast, że już zgłaszają się prelegenci i uczestnicy.” – podsumowuje wydarzenie prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego ds. organizacji, prof. Kinga Flaga – Gieruszyńska.

„Możliwe, że październikowa konferencja potrwa dwa dni” – dodaje dr Aleksandra Klich. Obok dwóch paneli eksperckich odbyły się także dwa panele studencko-doktoranckie, także i tu nie zabrakło uczestników i dyskusji, a liczba zgłoszonych wystąpień znacznie przekroczyła zaplanowany czas. Moderatorzy panelu: mgr Małgorzata Grochocka (Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu) oraz mgr Michał Michalski (Uniwersytet Szczeciński) zwracają uwagę zwłaszcza na wysoki poziom wystąpień najmłodszych adeptów prawa.

Organizatorami Konferencji są: Centrum Praktyk Sądowych Kliniki Prawa WPiA US, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, Kancelaria MCM Legal oraz Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych.

 

Patronat nad pierwszą edycją sprawowali:

Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV,

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie,

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego,

Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich,

Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów UwB,

Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego,

Samorząd Doktorantów UMK w Toruniu,

Rada Doktorantów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego,

Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie