Strona główna Medycyna estetyczna Substancje „botoks like”

Substancje „botoks like”

argirelina
Skuteczności działania toksyny botulinowej, zarówno pod względem efektów, jak i szybkości działania na zmarszczki, nie da się zastąpić inną substancją. Jeszcze nie… Ale wiele osób poszukuje preparatów, które mogłyby stać się zamiennikiem dla toksyny botulinowej. Niektóre z nich już są dostępne na rynku i z powodzeniem wchodzą w skład preparatów do mezoterapii lub kremów.

Argirelina

Argirelina to neuropeptyd (znany też jako heksapeptyd acetylowy), często określany jako syntetyczna (nietoksyczna) alternatywa dla zabiegów z użyciem toksyny botulinowej. Czym jest?

Jest skróconym łańcuchem toksyny botulinowej.

Argirelina działa jako inhibitor acetylocholiny, czyli blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Mięśnie przestają się kurczyć dzięki czemu zmarszczki mimiczne ulegają wygładzeniu.

Warto jednak pamiętać, że działanie argireliny nie jest tak silne jak działanie toksyny botulinowej.

Substancja ta w medycynie estetycznej stosowana jest do miejscowych iniekcji lub mezoterapii. Możemy ją znaleźć także w niektórych kremach przeciwzmarszczkowych. Wykazuje skuteczne działanie odmładzające, pobudzając produkcję kolagenu oraz utrzymując nawilżenie skóry.

Spilantol

Spilantol, nazywany „roślinnym botoksem”, jest amidem kwasu tłuszczowego pozyskiwanym z rośliny Acmella Oleracea. Początkowo był stosowany jako substancja znieczulająca; dość szybko odkryto jednak jego działanie rozluźniające mięśnie, co wyraźnie pomaga zredukować widoczność zmarszczek.

Matrixyl

Matrixyl to jedna z substancji zwanych peptydami biomimetycznymi.

Jego działania nie możemy porównać do działania toksyny botulinowej, jednak warto o peptydach biomimetycznych pamiętać, ponieważ pobudzają pracę fibroblastów do produkcji białek podporowych skóry poprawiając jej napięcie i elastyczność.