Zacznę od najważniejszego. Enzym zwany hialuronidazą nie jest uniwersalnym panaceum na każdy nieudany zabieg. Może być tak, że nie przyniesie oczekiwanego efektu.
Czym jest hialuronidaza?
Hialuronidaza jest enzymem który rozbija i przyspiesza proces biodegradacji kwasu hialuronowego niezależnie od jego pochodzenia. Posiada zdolność depolimeryzacji czyli rozkładu cząsteczek, w tym m.in. kwasu hialuronowego. Ma także działanie zwiększające wchłanianie substancji obcych w organizmie człowieka. Niestety, może też spowodować degradację naturalnego kwasu hialuronowego zawartego w skórze.
Preparaty z zawartością hialuronidazy zawierają hialuronidazę pochodzącą z ekstraktów tkanek zwierzęcych lub ludzką rekombinowaną postać tego enzymu.
Kiedy jest stosowana?
W leczeniu powikłań po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego (HA). Najczęstsze powikłania to: asymetria, grudki, guzki, ziarniniaki, zgrubienia lub inne reakcje będące skutkami ubocznymi zastosowanych hialuronowych wypełniaczy.
Jak wygląda zabieg?
Hialuronidaza podawana jest za pomocą cienkiej igły w „problemowe” miejsce. Uprzednio powinno się tam wykonać próbę uczuleniową, ponieważ może wywoływać reakcje alergiczne.
Nie powinno podawać się hialuronidazy osobom uczulonym na jad owadów błonkoskrzydłych z uwagi na to że może ona wywołać wstrząs. Najczęściej po podaniu preparatu pojawia się siniak lub obrzęk. Przypominam też, że preparat nie działa wybiórczo, więc najlepiej, aby ostateczna decyzja o jego użyciu należała do lekarza, który wcześniej wytłumaczy, jak preparat zadziała w konkretnie wskazanym przypadku. Za wszelką cenę należy unikać sytuacji, w której rozpuszczenie kwasu z podanego wypełniacza + kwasu naturalnego może spowodować brak nadmierny i wpływający w widoczny sposób na nasz wygląd. To samo dotyczy preparatu silnie usieciowanego i zgrudkowanego – hialuronidaza może nie zadziałać, a wtedy i tak niezbędna będzie interwencja chirurga ze skalpelem.
Uwaga!
Hialuronidaza jest enzymem który rozbija kwas hialuronowy, więc zadziała wyłącznie w przypadku usuwania skutków wstrzyknięcia preparatu z jego zawartością. Nie zda z całą pewnością egzaminu w przypadku innych preparatów (np. kolagenowe).
Zabiegowi z użyciem hialuronidazy poddałam się dwukrotnie, rozpuszczając kwas w ustach. Jak wyglądał mój zabieg i dlaczego musiałam usunąć kwas z ust zobaczycie na kanale You Tube portalu Estetyka i Chirurgia – LINK
I jeszcze tutaj 😉
Witam serdecznie, chciałabym rozpuścić usta u dobrego specjalisty, który usunie mi błonki wewnątrz ust jak Pani z filmiku, mam prawie jak ona… Chciałabym adresy miejsc, najlepiej okolice Poznania 🙏🏼