Strona główna Medycyna Koronawirus z Wuhan – bać się, czy nie?

Koronawirus z Wuhan – bać się, czy nie?

Główny Inspektor Sanitarny opublikował zalecenia dla podróżujących i zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV.

Co powinno nas zaniepokoić?

Gorączka powyżej 38 stopni połączona z przynajmniej jednym objawem choroby układu oddechowego: kaszlem, trudnościami w oddychaniu, dusznością, radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc lub ARDS (zespołem ostrej niewydolności oddechowej). Ważne jest jednak, że takie objawy nie są specyficzne (na razie nie jest znany żaden objaw specyficzny 2019-nCoV), dlatego w żadnym razie nie wpadajmy w paranoję ani rozpacz, jeśli wystąpią u nas objawy podobne do przeziębienia, grypy, czy zapalenia płuc.

Podstawowe pytanie, jakie należy zadać sobie przy w.w. objawach (a na pewno zada nam je lekarz), to: Czy mogłam/mogłem mieć kontakt z osobą zarażoną:

– Czy w ciągu ostatnich 14 dni przebywałam w Chinach (nie tylko w Wuhan)?

– Czy mogłam/mogłem mieć kontakt z osobą zarażoną np. na lotnisku, w środkach komunikacji, na iimprezie masowej itp. (dotyczy zwłaszcza osób odwiedzających kraje, w których już stwierdzono występowanie 2019-nCoV)?

– Czy mogłam/mogłem mieć kontakt z lekarzem, który miał kontakt z osobą zarażoną (dotyczy zwłaszcza osób odwiedzających kraje, w których już stwierdzono występowanie 2019-nCoV)?

Na te trzy pytania należy odpowiadać sobie niezwykle ostrożnie. Ryzyko zarażenia się w Polsce jest obecnie nikłe. GIS na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną i wydaje komunikaty, które znaleźć można tutaj: https://gis.gov.pl/?s=2019-nCoV

Przed czym się powstrzymać?

Na pewno przed paniką. GIS informuje, że na tę chwilę nie ma żadnych przesłanek do obaw, że wirusem można zarazić się poprzez przedmioty kupowane w Chinach – nawet najkrótsza podróż handlowa nie pozwoli przetrwać wirusowi. Jeśli pojawią się nowe informacje, z pewnością natychmiast znajdą się one w aktualizacjach zaleceń Inspektoratu Sanitarnego. Wyjątkiem jest ŻYWNOŚĆ, której zakup w Chinach nie jest obecnie zalecany.

Przed wyjazdem do Chin. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów całej Azji Południowo-Wschodniej. Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. odnotowano 2026 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 56 zgonów (2,8%). 1988 przypadków odnotowano w Chinach, 38 przypadków dotyczyło osób, które przemieściły się z Chin do innego kraju.

Wirus ujawniono w: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (1988), Tajwan (6), Tajlandia (5), Japonia (3), Korea Południowa (3), Singapur (4), Wietnam (2), Francja (3), USA (2), Kanada (1), Australia (4), Nepal (1), Malezja (4).

Na wszelki wypadek należy…

NIE ZAPOMINAĆ O MYCIU RĄK – Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać więc o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu.

Jeśli zdecydujemy się na podróż do rejonów, gdzie występował już wirus, należy także unikać zatłoczonych miejsc i wielkich skupisk ludzkich, przestrzegać zasad higieny żywności (jeść wyłącznie w miejscach, których jesteśmy pewni, pić wodę konfekcjonowaną), unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami, nie odwiedzać rynków i tagów, gdzie znajdować się mogą żywe lub martwe zwierzęta i ptaki, bezwzględnie unikać też kontaktów z osobami chorymi.