Strona główna Medycyna Ferie z Pediatrią – I Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna

Ferie z Pediatrią – I Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna

Dwudniowe warsztaty i sesja wykładowa podzielona na dziewięć sesji tematycznych – tak swoje „Ferie z Pediatrią” spędzili w ubiegły weekend lekarze pediatrzy z całej Polski. I Ogólnopolska Konferencja pod taką nazwą odbyła się w katowickim Domu Lekarza.

Interdyscyplinarna konferencja obejmowała zarówno omówienie wzajemnych doświadczeń oraz najnowszych osiągnięć w leczeniu i diagnostyce pediatrycznej, jak i interdyscyplinarne podejście do opieki nad dziećmi.

W ramach sesji warsztatowej pediatrzy mogli uczestniczyć w warsztatach żywieniowych, podczas których uczyli się m.in. zakładania sondy i systemów PEG, oraz w warsztatach USG płuc. Te ostatnie zajęcia odbyły się sześciokrotnie – za każdym razem dla limitowanej, piętnastoosobowej grupy.

Wykłady podzielono na sesje: kardiologiczną, onkohematologiczną, nefrologiczną, gastroenterologiczną, alergologiczno-laryngologiczną, neurologiczną, endokrynologiczną, diabetologiczno-lipidologiczną oraz poświęconą otyłości i zespołowi metabolicznemu.

Interdyscyplinarność i praktyczna wiedza w zakresie nie tylko zdrowotnej opieki nad dzieckiem, to klucz do nie tylko prawidłowej diagnozy, ale – przede wszystkim – prawidłowego postępowania terapeutycznego. Podczas sesji mówiono m.in. o komunikacji z dzieckiem chorym na otyłość i jego opiekunem, co uważane jest przez wielu specjalistów za kluczowe w leczeniu, omawiano zaburzenia gospodarki lipidowej u dzieci, niepadaczkowe stany napadowe i omdlenia, wady układu moczowego i aktualne zalecenia w ciężkich alergiach.

Jak podkreśla Sandra Jędryszczyk z Medica Expert Conference: „To były dwa bardzo inspirujące dni, bogate w merytoryczne wykłady oraz dyskusje panelowe. Niewątpliwym atutem okazały się warsztaty praktyczne, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Ogromna liczba uczestników i partnerów konferencji, pyszne jedzenie, konkretne case studies – tak w skrócie wyglądała I edycja Ogólnopolskiej Konferencji – Ferie z Pediatrią! Mamy nadzieję, że w tak licznym gronie spotkamy się następnym razem!”

Organizatorem konferencji była Medica Expert Conference. Patronat naukowy sprawowali: prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Śląska Izba Lekarska, Polskie Towarzystwo Pediatryczne o. śląski oraz Polskie Towarzystwo Otyłości Dziecięcej. Patronem medialnym konferencji była Grupa Medialna „Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV”.