Strona główna Wydarzenia XXIV Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging

XXIV Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging

Za nami XXIV Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging. Lekarze z całej Polski i goście zagraniczni przez trzy dni uczestniczyli w czternastu sesjach głównych i dwudziestu pięciu sesjach satelitarnych, jak zawsze mieli także okazję do odwiedzenia stoisk wystawców: producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych, produktów leczniczych i kosmetyków. Po rocznej przerwie wręczone zostały także Perły Dermatologii Estetycznej.

Tegoroczny kongres otworzyły: prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, dr n. med. Ewa Kaniowska, wiceprezes – dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka, wiceprezes – dr Kinga Nicer, wiceprezes – dr Anna Pawełczyk-Pala i przewodnicząca Komisji Rewizyjnej – dr Monika Sawicka. Wykład inauguracyjny wygłosił Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski.

Największym zainteresowaniem wśród sesji głównych cieszyły się wykłady poświęcone toksynie botulinowej, medycynie przeciwstarzeniowej i powikłaniom w medycynie estetycznej, oraz kolejna już sesja IMCAS – tym razem poświęcona zastosowaniu w medycynie sztucznej inteligencji (AI) oraz obrazowania. „Ale należy podkreślić także ważną sesję poświęconą anatomii narządów płciowych w medycynie estetycznej. To niezwykle ważny temat.” – mówi dyrektor naukowy IMCAS, dr Hugues Cartier – „Cieszę się, że razem z prof. Alim Mojallalem i dr Dianą Haykal mogliśmy reprezentować IMCAS na tym kongresie. Z pewnością IMCAS będzie tu także za rok”. „Uczyć, inspirować i poszerzać horyzonty – to najważniejsze zadanie, które stawiamy sobie podczas organizacji naszego kongresu.” – mówi wiceprezes SLDE – dr Anna Pawełczyk-Pala – „Jako Stowarzyszenie Lekarzy Dematologów Estetycznych od lat współpracujemy z IMCASem na różnych polach i cieszymy się, że ta współpraca wciąż się rozwija”.

Ten Kongres jest – jak zawsze – niezwykle istotny zarówno od strony merytorycznej, tzn. wykładów i zajęć poglądowych, zabiegów przeprowadzanych w wydzielonym pomieszczeniu na żywo z omówieniem, jak też od strony spraw, które jako Stowarzyszenie i jako Koalicja Lekarzy zajmujących się dermatologią i medycyną estetyczną, musimy wspólnie rozwiązać.” – mówi prezes SLDE, dr n. med. Ewa Kaniowska. Jedną z wiodących spraw w tej edycji kongresu była petycja do Sejmu RP w sprawie zmiany zapisów ustawy o świadczeniu zdrowotnym, którą podczas wydarzenia podpisało 682 lekarzy, a która online zgromadziła już ponad 2000 podpisów. Przedmiotem petycji jest doprecyzowanie definicji „świadczenia zdrowotnego” (nowelizacja 2 ust. 1 pkt 10 u.d.l) w taki sposób, aby definicja nie budziła wątpliwości i nie pozostawiała możliwości swobodnej interpretacji w odniesieniu do zabiegów medycyny estetycznej (z petycją można się zapoznać na stronie PETYCJA.pdf (dermatologia-estetyczna.pl), na stronie PETYCJA DO SEJMU RP W SPRAWIE ZMIANY ZAPISÓW USTAWY O ŚWIADCZENIU ZDROWOTNYM – Petycjeonline.com można wyrazić dla niej poparcie). Do petycji i poruszonego przez nią zagadnienia w swoim wykładzie inauguracyjnym odniósł się także prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, który zwrócił uwagę na konieczność uregulowania statusu zabiegów medycyny estetycznej i wykonywania ich wyłącznie przez lekarzy w trosce o nie tylko prawidłowe technicznie wykonanie zabiegu, ale także o rozpoznanie wskazań do zabiegu i maksymalne ograniczenie ryzyka pozabiegowych powikłań.

Kwestie prawne na kongresie nie ograniczyły się, oczywiście, wyłącznie do petycji. „Zainteresowanie satelitarną sesją prawną przerosło nasze oczekiwania” – mówi wiceprezes SLDE, dr Kinga Nicer – „Widzimy, że lekarze naprawdę interesują się zagadnieniami prawnymi, potrzebują wiedzy prawnej i kontaktu z prawnikami medycznymi.” „Te najistotniejsze tematy są dwa, ale za to bardzo szerokie” – podkreśla moderator sesji prawnej, adw. dr n. pr. Agnieszka Zemke-Górecka – „Piewszy, to pacjenci i ich ochrona, drugi – lekarze i ich ochrona, ponieważ nie da się w kwestii świadczeń w zakresie medycyny estetycznej pominąć sprawy bezpieczeństwa.” „Bezpieczeństwo dotyczy samego świadczenia, ale także ogólnych zasad prowadzenia gabinetu, prowadzenia przez lekarza działań edukacyjnych i marketingowych, także poznania przez lekarza ogólnych zasad prawa gospodarczego, prawa reklamy, prawa autorskiego. To także towarzyszy dziś lekarzom w ich codziennej pracy” – dodaje mgr prawa, red. Andrzej Gross. Wśród tematów sesji prawnej znalazły się m.in.: kwestia zabiegów medycyny estetycznej u pacjentów małoletnich (adw. dr n. pr. Agnieszka Zemke-Górecka), ochrona wizerunku lekarza i pacjenta (adw. Martyna Maciejewska-Przyłucka, adw. Karolina Podsiadły-Sikorska), prawo autorskie w pracy lekarza (red. mgr prawa Andrzej Gross) oraz prawo pacjenta do informacji (adw. Michał Gajda).

Partnerami naukowymi tegorocznej edycji kongresu byli: IMCAS, AMWC oraz 5CC World Congress. Patronat medialny sprawowały: Aesthetic Expert, Aesthetica, Rynek Estetyczny, Zatoka Piękna, Uroda i Medycyna oraz Grupa Medialna „Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV”.

fot. SLDE

Po rocznej przerwie kongresowi towarzyszyła także Gala „Perły Dermatologii”. W sobotni wieczór, w hotelu Sofitel, blisko pięćdziesiąt „Pereł” trafiło do rąk przedstawicieli producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych. Nowością było przyznanie przez kapitułę sześciu Pereł Experckich, które otrzymali: FENICE Dermatology & Aesthetic Medicine, Aesthetic Concept, Allergan Aesthetics a division of Abbvie, IBSA Poland, URGO Aesthetics oraz Laboratoires Vivacy Polska.

Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 1. Kategoria Produkty zabiegowe
 1. Peelingi – Green Sea Peel – KRX Aesthetics
 2. Peelingi – MEDIDERMA 3-RETISES CT YELLOW PEEL – Sesderma
 3. Peelingi –  RETIBOOSTER – URGO Aesthetics
 4. Mezoterapia –  okolica oka – Jalupro Young Eye – Skinsolution
 5. Mezoterapia –  okolica oka – RRS® HA Eyes –  Laboratoires Vivacy Polska
 6. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – regeneracja – Juvelook – Beautyeurope.eu
 7. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – regeneracja – Profhilo® – IBSA Poland
 8. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – regeneracja – RRS® HA Long Lasting – Laboratoires Vivacy Polska
 9. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – regeneracja – CELLBOOSTER® – MEDIF
 10. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – regeneracja – NCTF 135HA – Laboratoires Fill-Med Polska
 11. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – odbudowa objętości – Lenisna – Beautyeurope.eu
 12. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – odbudowa objętości – Radiesse – URGO Aesthetics
 13. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe- odbudowa objętości – AestheFill V200 – Aesthetic Concept
 14. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – odbudowa objętości – Lanluma – Sinclair
 15. Zabiegi iniekcyjne stymulatory tkankowe – odbudowa objętości – Neauvia Stimulate – Neauvia
 16.  Produkty zabiegowe –  Zabiegi iniekcyjne – wypełniacze- odbudowa objętości – Stylage® XL Lidocaine – Laboratoires Vivacy Polska
 17. Zabiegi iniekcyjne – wypełniacze – odbudowa objętości – Juvéderm® VOLUMA® with lidocaine – Allergan Aesthetics a division of Abbvie
 18. Zabiegi iniekcyjne- wypełniacze – usta i okolice –  Stylage® Lips Plus – Laboratoires Vivacy Polska
 19. Zabiegi iniekcyjne- terapie autologiczne –  PLASMOO – Innmedis
 20. Nici –  Nici Aptos – Aesthetic Concept
 1. Kategoria Okolice Intymne
 1. Okolice intymne – różnorodne techniki zabiegowe – Kompleksowa rewitalizacja okolic intymnych od mesoestetic – Mesoestetic Pharma Group

III.                Kategoria Urządzenia

 1. Zabiegi liftingujące – Virtue RF – ITP S.A.
 2. Regeneracja skóry – Lavieen – Euroscalemed
 3. Regeneracja skóry – Secret DUO –  Euroscalemed
 4. Regeneracja skóry – Nordlys – Nova Group Andrzej Chmielewski
 5. Regeneracja skóry – LaseMD Ultra LUTRONIC – Bogdani Dermatologia
 6. Technologie w leczeniu skóry – VBEAM PERFECTA – Nova Group Andrzej Chmielewski
 7. Technologie w leczeniu skóry – PicoLO Premium – Euroscalemed
 1. Kategoria Dermokosmetyki i suplementy
 1. Skóra problematyczna – Azelaic Forte 25 Noon Aesthetics – Aesthetic Concept
 2. Regeneracja pozabiegowa – Profhilo Haenkenium – IBSA Poland
 3. Doustne terapie wspomagające – Nourkrin® HairGrowth+ InCLINIC – Trichopartner
 4. Doustne terapie wspomagające – Medilage Anti Age – Healthily sp.zo.o.
 1. Kategoria Specjalna
 2. Zabieg Roku 2023! – Profhilo® – IBSA
 3. Zabieg Roku 2023! – NCTF 135HA – Laboratoires Fill-Med Polska
 4. Innowacyjność – PRX-T®33 – BEZIGŁOWA BIOREWITALIZACJA – FENICE
 5. Innowacyjność – RETIBOOSTER – URGO Aesthetics
 6. Innowacyjność – CELLBOOSTER® – MEDIF
 7. Innowacyjność – Exo Smart – IntoBeauty
 8. Innowacyjność – Laser Red Touch – ITP S.A.
 9. Innowacyjność – ADVA Tx laser dermatologiczny – MEDIF
 10. Innowacyjność – egzosomy ASCE+ – Innmedis
 11. Nowość Roku 2023! – RF Combo Jector – Beautyeurope.eu
 12. Techniki Łączone – Protokół stymulacyjny Nlift- Neauvia