Strona główna Kosmetologia i Kosmetyki Unia Europejska zakazała sprzedaży sypkiego brokatu z tworzywa sztucznego.

Unia Europejska zakazała sprzedaży sypkiego brokatu z tworzywa sztucznego.

Unia Europejska zakazała sprzedaży sypkiego brokatu z tworzywa sztucznego.

Czy to oznacza, że brokat zniknie natychmiast ze sklepowych półek?

Według wyjaśnień, które możemy przeczytać w magazynie „Forbes”, Unia Europejska oficjalnie zakazała sprzedaży sypkiego brokatu z tworzywa sztucznego i niektórych innych produktów zawierających mikrogranulki. Stanowi to element procedury dążącej do ograniczenia do 2030 roku w krajach członkowskich Unii o 30 procent szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń mikroplastikami  .

Kosmetyki z brokatem znikną ze sklepów? UE wprowadza zakaz

Pocieszające dla fanek i fanów brokatu może być to, że nie każdy brokat jest zakazany – głównym celem nowych ograniczeń jest sypki brokat plastikowy, natomiast brokat biodegradowalny jest nadal dozwolony. Jest jednak pewne „ale”: w nadchodzących latach stosowanie w kosmetykach, produktach do paznokci i innych artykułach higieny osobistej brokatu w wersji biodegradowalnej również będzie ograniczone.

Brokat zniknie, ale nie natychmiast. Będzie tu podobnie, jak z plastikowymi słomkami. Produkty, które przed wtorkiem znajdowały się na półkach sklepowych i magazynach, mogą być nadal sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, aż do wyczerpania zapasów.

Zakaz sypkiego brokatu – wprowadzony po raz pierwszy we wrześniu – stanowi część unijnych przepisów REACH, które z biegiem czasu będą rozszerzane. Docelowo zakazane zostaną także kosmetyki wykorzystujące mikroplastiki jako środki złuszczające oraz te stosowane w detergentach – podał Guardian.