Strona główna Prawo medyczne „Prawo w medycynie – medycyna w prawie” – konferencja prawno – medyczna

„Prawo w medycynie – medycyna w prawie” – konferencja prawno – medyczna

Zmiany na rynku produktów leczniczych i wyrobów medycznych stawały się faktem od 7. kwietnia 2022 roku, kiedy w życie weszła nowa Ustawa o wyrobach medycznych, dostosowująca polskie przepisy do przepisów unijnych. Najwięcej kontrowersji wzbudziły w niej przepisy dotyczące reklamy wyrobów i ich rejestracji, których vacatio legis było wydłużone, w życie wchodziły odpowiednio od początku stycznia i lipca 2023 roku. Tym problemom poświęcona została druga edycja cyklicznej naukowej konferencji prawno-medycznej „Prawo w medycynie – medycyna w prawie”, która w formule online zorganizowana została po raz drugi przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, Centrum Praktyk Sądowych Kliniki Prawa WPiA US, Grupę Medialną Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV, Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych oraz kancelarię radców prawnych MCM Legal i kancelarię adwokacką adw. Michała Gajdy.

Blisko trzystu prawników, lekarzy, managerów służby zdrowia oraz przedstawicieli firm farmaceutycznych i dystrybutorów wyrobów medycznych wysłuchało dwudziestu siedmiu wykładów prawnych i sześciu wykładów medycznych. Wśród prelegentów Dnia Eksperckiego konferencji znaleźli się m.in. eksperci prawa medycznego: dr hab. Rafał Kubiak prof. UŁ i prof. UM w Łodzi, r. pr. dr hab. Kinga Flaga – Gieruszyńska prof. US i r. pr. dr hab. Monika Urbaniak prof. UMP; prawnicy medyczni – wykładowcy akademiccy, adwokaci i radcowie prawni: r. pr. dr Aleksandra Klich, adw. dr Michał Białkowski, dr Jan Szulc, adw. Michał Gajda, r. pr. Anna Biel, red. mgr Andrzej Gross; a także wybitni eksperci świata medycyny: prof. dr hab. n. med. dr h.c. Kazimierz Kobus, prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, George Sulamanidze M.D. PhD., Fadi Hamadani M.D., dr Bożena Jendrysik i dr Waldemar Jankowiak. Bardzo interesującym okazał się także Dzień Doktorancki przygotowany przez mgr Michała Michalskiego, mgr Huberta Kocura i mgr Małgorzatę Grochocką – czternaście wygłoszonych przez doktorantów z całej Polski wykładów doskonale uzupełniło rozważania ekspertów.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład ekspercki r. pr. dr Jana Szulca – dyrektora departamentu informacji o wyrobach medycznych Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w którym omówione zostały praktyczne aspekty Ustawy o wyrobach medycznych. Ten temat z pewnością będzie kontynuowany podczas kolejnych edycji konferencji w specjalnym panelu, zarówno podczas konferencji, jak i po niej pojawiło się bowiem ze strony uczestników bardzo wiele pytań, które w istocie mogą stać się tematami odrębnych wykładów. W sesji medycznej omówione zostały kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania oraz procedur medycznych z użyciem nici liftingujących, radiofrekwencji oraz egzosomów – ten ostatni wykład przygotował i przeprowadził producent preparatów z egzosomami, prezes ExoCoBio: Byong Cho.

Zróżnicowana tematyka obrad, to efekt kontaktów pomiędzy przedstawicielami środowisk prawnych i medycznych, które zainicjowała pierwsza z konferencji. Tematy takie, jak „Prawne aspekty wykonywania zabiegów estetycznych”, „Fałszerstwo intelektualne w medycynie”, „Odpowiedzialność lekarzy – trenerów za błędy lekarzy kształcących się w wykonywaniu określonego zabiegu”, czy „Praktyczne aspekty wykonywania i wykorzystywania zdjęć i filmów z zabiegów”, to prawnomedyczne zagadnienia nie poruszane do tej pory szeroko w literaturze i publicznej dyskusji, a prowadzące do często złożonych problemów, z jakimi tak lekarze, jak i prawnicy medyczni spotykają się w codziennej pracy coraz częściej. I taki – jak podkreśla prorektor ds. organizacji Uniwersytetu Szczecińskiego, r. pr. dr hab. Kinga Flaga – Gieruszyńska prof. US – jest jeden z celów tej konferencji: budowanie stałych kontaktów między oboma środowiskami, wymiana doświadczeń i wspólne szukanie rozwiązań nowych problemów w interpretacji prawa przez środowisko medyczne.

Współpracę obu środowisk po już pierwszej edycji konferencji doskonale widać w podjętej współpracy patronackiej: Patronat Naukowy nad Dniem Eksperckim przyjęły: Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTL, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie. Patronami Naukowymi Dnia Doktoranckiego zostali: Rada Doktorantów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego, Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku oraz Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich. Patronat medialny nad drugą edycją konferencji przyjęły: czasopisma medyczne „Uroda i Medycyna” i „Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine”, portal „Zatrzymaj młodość” oraz media uniwersyteckie: „Uniwizja”, „Radio Nius” i „Przegląd Uniwersytecki”.

Wybrane wykłady pierwszej i drugiej edycji konferencji udostępnione zostaną na kanale YouTube Kliniki Prawa WPiA US (wykłady ogólnodostępne) oraz na stronie konferencji: www.estetykaichirurgia.pl/konferencja-naukowa (wykłady przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów). Kolejna edycja konferencji planowana jest na czerwiec 2024 roku.