Strona główna Medycyna estetyczna Botoks to nie kosmetyk

Botoks to nie kosmetyk

Planujesz poprawić swój wygląd? Pamiętaj, że produkt przeznaczony do wstrzykiwania lub wszczepiania do ciała ludzkiego nie jest kosmetykiem.

„Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami.” – informacja o takiej treści pojawiła się dziś na podstronie gov.pl Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tym samym GIS wpisuje się w działania informacyjne podejmowane od lat przez środowiska lekarskie, aby uświadomić pacjentom, że toksyna botulinowa, to produkt leczniczy i jako taki może być stosowany wyłącznie przez lekarza.

„Masz prawo wiedzieć, jaki produkt jest stosowany. Zapytaj osobę wykonującą zabieg, czy używa spełniających przepisy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.

Zgodnie z przepisami produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego – naskórkiem, włosami, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.” – poinformował inspektorat na swojej stronie.

Źródło:

Główny Inspektorat Sanitarny