Strona główna Featured Pierwsza w Polsce anatomiczna rekonstrukcja krocza metodą płatów uszypułowanych

Pierwsza w Polsce anatomiczna rekonstrukcja krocza metodą płatów uszypułowanych

Pierwszą w Polsce anatomiczną rekonstrukcję krocza metodą płatów uszypułowanych przeprowadzono w szczecińskim szpitalu klinicznym nr 2. W operacji 38-letniej pacjentki uczestniczył autor metody operacyjnej, który także przeprowadził w Szczecinie wykład dla ginekologów-położników, chirurgów i urologów.

„Zwykle, gdy myślimy o ginekologii plastycznej, przychodzi nam na myśl operacja warg sromowych, ale w rzeczywistości mówimy tu o całym szeregu możliwych problemów ” – mówi dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska – ordynator pierwszego w Polsce oddziału ginekologii rekonstrukcyjnej i onkologii. Tak było też z pacjentką zakwalifikowaną do zabiegu przeprowadzonego przez doktora O’Dey z dr n. med. Piotrem Kolczewskim ze szczecińskiego szpitala. U 38-latki krocze zostało uszkodzone podczas porodu, dwanaście lat temu. Przez ten czas podjęto u niej próbę zabiegu naprawczego, ten jednak nie powiódł się. Metoda dr Dana mon O’Dey, polegająca na przeszczepie unaczynionego płata na tętnicy zasłonowej, jak ocenił po zabiegu dr n. med. Piotr Kolczewski – pozwoliła na odtworzenie krocza w taki sposób, że wygląd tego rejonu jest niemal taki sam, jak przed porodem. Szczeciński oddział jest obecnie jedynym w kraju ośrodkiem, który wprowadza tę metodę do swojego portfolio.

Po zabiegu dr Dan mon O’Dey wygłosił wykład dla uczestniczących w zabiegu jako obserwatorzy ginekologów, chirurgów i urologów z całej Polski.