Strona główna Wydarzenia XVII Zjazd PTCHPiR

XVII Zjazd PTCHPiR

Po trzech latach spowodowanej pandemią przerwy specjaliści zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej spotkali się w Szczecinie na obradach XVIII Zjazdu PTCHPiR połączonych z Sympozjum Chirurgii Estetycznej ISAPS oraz Kursem Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

Czterodniowy zjazd rozpoczął się wykładami w ramach Kursu Chirurgii Rekonstrukcyjnej, które poprowadzili: prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, dr n. med. Andrzej Krajewski oraz dr n. med. Zbigniew Szlosser. Dni sesyjne poświęcono m.in. zagadnieniom z zakresu chirurgii onkologicznej, chirurgii ręki, modelowaniu ciała, powikłaniom w chirurgii plastycznej i oparzeniom.

Postęp informatyzacji zdecydowanie ułatwia nam edukację.” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans – „Pamiętajmy jednak, że jest to tylko narzędzie, a nie cel sam w sobie. Cieszę się, że po tych trzech latach możemy wreszcie spotkać się twarzą w twarz i z jednej strony: szkolić się, ale – z drugiem – omówić wszystkie nasze sprawy związane ze specjalizacją, z dyscypliną, ze szkoleniami”. „To po prostu powrót do normalności” – dodaje dr Maciej Kuczyński – „W gronie ponad dwustu osób, wszystkich członków naszego Towarzystwa, możemy spotkać się, żeby wreszcie omówić bieżące sprawy”.

Chirurgia plastyczna nie zmienia się pod względem organizacyjnym” – mówi Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna – „ale przybyło nam wielu nowych, młodych specjalistów. W ślad za tym nie przybyło nam jednak oddziałów szpitalnych mogących poszczycić się efektami dostrzegalnymi na świecie.” Profesor Strużyna zwraca uwagę na niedofinansowanie oddziałów chirurgii rekonstrukcyjnej, co często jest bezpośrednim powodem wyboru przez młodych lekarzy drogi zawodowej opartej przede wszystkim na prywatnej praktyce chirurgii plastycznej. Ale – z kolei – tu absolutnie nie mamy powodów do narzekań. „Stan chirurgii plastycznej jest w mojej ocenie bardzo dobry” – podsumowuje tegoroczne spotkanie dr Marek Szczyt – „Cały czas się rozwijamy, cały czas uczymy się nowych rzeczy korzystając z nowych technologii i wprowadzając nowe techniki”.

Patronat nad tegoroczną edycją zjazdu sprawowała nasza redakcja: Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV oraz magazyny: Chirurgia Plastyczna i Oparzenia, i Rynek Estetyczny. Do obejrzenia relacji video z tegorocznego, XVIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstukcyjnej i Estetycznej zapraszamy w piątek, 24. czerwca na naszym kanale filmowym: ESTETYKA i CHIRURGIA – MEDYCZNA TV