Strona główna Piękno i zdrowie Podologia – kiedy stopy wołają o pomoc

Podologia – kiedy stopy wołają o pomoc

Podolog jest specjalistą zajmującym się chorobami i dolegliwościami w obrębie stóp.

W obszar jego kompetencji wchodzi diagnozowanie i leczenie zarówno chorób, np. takich jak grzybica czy stopa cukrzycowa, jak i pielęgnacja, czy regeneracja popękanych pięt czy wrastających paznokci.

Choć określenie profesji podologa może sugerować, że jest to osoba po studiach lekarskich, warto zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem.

Podolog musi posiadać wiedzę z zakresu różnych dziedzin medycyny: m.in. dermatologii, reumatologii czy diabetologii.

Podczas każdej wstępnej konsultacji podologicznej przeprowadzam wywiad z pacjentem. Zbieram informacje o wszelkich urazach, dolegliwościach i predyspozycjach, i o czynnikach, jak np. stopa cukrzycowa czy tendencjach genetycznych.

Oglądam również stopy i oceniam ich obecne zmiany.

Jeśli istnieje potrzeba, wykonuję badanie podoskopowe, które pozwala określić wklęśnięcie i kształt stopy, czy jest ona prawidłowo zbudowana czy nie.

Innym wykonywanym badaniem jest badanie na pantografie – jego celem jest przede wszystkim ocena nacisku wywołanego przez stopę. Badanie to polega na wykonaniu odbitki stopy na papierze. To ułatwia mi to wgląd w kształt stopy, jej długość, szerokość a – przede wszystkim – miejsca najbardziej obciążone naciskiem, co w późniejszym etapie umożliwia dopasowanie odpowiedniej wkładki ortopedycznej.

Badanie fizyczne – w badaniu tym sprawdzam ruchomość stawów znajdujących się w stopie.

Podolog zajmuje się również usuwaniem odcisków i wszystkich narośli na skórze stóp, wykonuje rekonstrukcje paznokci, zajmuje się pielęgnacją i indywidualnym doborem terapii do danego problemu.

Najczęstszym problemem, z którym zgłaszają się pacjenci, jest grzybica stóp i paznokci. Jej bezpośrednią przyczyną jest pojawienie się dermatofitów, dlatego też najbardziej znamiennym symptomem jest osłabienie, kruchość i zmiana barwy oraz nieprzyjemny zapach. Infekcja ma charakter zakaźny, grzybicę bardzo łatwo można „złapać” na basenie, saunie czy poprzez pożyczenie obuwia czy ręcznika.

Do najbardziej sprzyjających warunków rozwoju grzybów należy wilgoć, ciepło. Przy rozpoznaniu, a później leczeniu grzybicy, ważne jest przeprowadzenie badania mykologicznego, które wskaże, z jakim grzybem mamy do czynienia, aby na późniejszym etapie terapii dostosować odpowiednie leczenie. Tutaj konieczna jest już współpraca z lekarzem, ponieważ może być konieczne wprowadzenie leków doustnych

W infekcjach grzybiczych stóp rekomenduję preparaty grzybobójcze dostępne są w aptece bez recepty. W leczeniu grzybicy można również skorzystać z leczenia laserowego usuwania grzybicy, jest to zabieg bezbolesny przynoszący nieco szybsze efekty zmniejszający ryzyko nawrotu infekcji.

Kolejnym dokuczliwym problemem, z jakim często spotykam się w gabinecie, jest problem wrastających paznokci. Wrastaniem paznokcia nazywamy stan, w którym rogi płytki paznokciowej zaczynają wrastać w otaczający ją tzw. wał paznokciowy. Jest to bolesna dolegliwość, która wywołuje duży dyskomfort i ból podczas chodzenia. Brak leczenia prowadzi do przekształcenia się w ropiejące owrzodzenie, dlatego tak ważne jest aby zjawić się w gabinecie „o czasie „.

Przy leczeniu wrastających paznokci świetnie sprawdzają się klamry i metoda Arkady. Obie mają przede wszystkim na celu odkształcenie paznokcia i przywrócenie jego naturalnego kierunku wzrostu. Warto tutaj podkreślić, że  metody takiego leczenia niwelują ryzyko ponownego wrośnięcia paznokcia.

Odciski i modzele tworzą się na skutek nadmiernego zrogowacenia się skóry – w gabinecie usuwam je  najczęściej skalpelem, dłutem i odpowiednimi frezami. Dopełnieniem zabiegu jest aplikacja odpowiednich preparatów i zalecenia do pielęgnacji domowej.

Do pozostałych działań wykonywanych przez podologa należą również: profesjonalne skracanie paznokci, pedicure medyczny oraz inne zabiegi pielęgnacyjne, terapie pękających pięt. Często do gabinetu zgłaszają się również diabetycy, są to pacjenci borykający się z tzw. stopa cukrzycowa. Pacjenci ci na skutek uszkodzenia niektórych nerwów czuciowych nie czują bólu ani dyskomfortu na stopie. Bardzo ważna jest tutaj współpraca z lekarzami m.in diabetologiem, chirurgiem, reumatologiem i dermatologiem.

autorka tekstu:

problemy stóp

Paulina Janowska

podolog, kosmetolog

Nova Clinic Leszno

 

 

 

Zapraszam także do obejrzenia filmu ” Jak dbać o stopy i paznokcie – wizyta u podologa” nagranego w Nova Clinic Leszno.