Strona główna Piękno i zdrowie Czy maluch może się opalać, czyli niemowlak na plaży.

Czy maluch może się opalać, czyli niemowlak na plaży.

Latem, gdy jest naprawdę gorąco, powinniśmy w szczególny sposób dbać o nasze zdrowie. Zdarza się, że dorosły człowiek ma spowodowane upałem kłopoty ze zdrowiem, a co dopiero małe dzieci… Właśnie o nie powinniśmy szczególnie zadbać, jeśli chcemy, aby lato wiązało się dla nas wyłącznie z radośnie spędzonym czasem. O tym, jak dbać o maluszka podczas upału, jaki filtr przeciwsłoneczny mu zaaplikować a także, czy małe dziecko może się opalać, pisze położna, certyfikowany doradca laktacyjny, Lucyna Rodzeń z Nova Clinic Leszno.

Gdy dziecku jest zbyt gorąco…

Przegrzanie (hipertermia) polega na nadmiernym nagromadzeniu się ciepła w organizmie, zaburzeniu termoregulacji przy obniżonej zdolności do naturalnego chłodzenia, na przykład poprzez pocenie się, lub – tak jak w przypadku małych dzieci – niedojrzałego układu termoregulacji.

Temperaturę ciała malucha sprawdzamy zawsze na karku (jest to najwygodniejsza i dostępna w każdych warunkach metoda). Jeżeli ta okolica jest gorąca i spocona, to oznacza, że dziecku jest za gorąco.

Przegrzewając dzieci utrudniamy im radzenie sobie ze zmianami temperatur, co sprzyja infekcjom.

Dla bardzo małych dzieci nagłe zmiany temperatur są ciężkie do zniesienia, zatem miejmy to na uwadze przewożąc dzieci klimatyzowanym samochodem.

Dziecko, któremu jest za gorąco, staje się rozdrażnione, traci chęć do zabawy, najmłodsze dzieci reagują płaczem. Na ciele dziecka pojawiają się tzw. potówki.

Jak chronić malucha przed słońcem?

Głowę dziecka chronimy przed słońcem czapeczką, ale jeśli pogoda jest upalna i bezwietrzna, niemowlęciu leżącemu w wózku nie ma potrzeby jej zakładania, bo może to doprowadzić do przegrzania. Duże niebezpieczeństwo przegrzania dziecka w wózku stanowi zakrywanie wózka pieluszką, która blokuje cyrkulację powietrza wewnątrz gondoli (dziecko śpi jak w gorącej kapsule).

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji skóry i organizmu dziecka. W okresie letnim, nie wolno narażać dzieci na silną ekspozycję słoneczną, dlatego w godzinach między 10 a 15 powinno się szczególnie chronić dzieci przed słońcem, a w upalne dni najlepiej całkiem go unikać.

Czy dziecko może się opalać?

Do 3 roku życia dzieci nie powinny w ogóle się opalać, ponieważ skóra dziecka wytwarza niewielkie ilości melaniny – barwnika, który chroni skórę przed promieniami UV.

Poprzez nie chronioną skórę małego dziecka promienie docierają do głębszych warstw skóry, co zwiększa ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych w przyszłości.

Zaleca się na około 15-20 min. przed spacerem w okresie letnim nałożenie na skórę dziecka kremu do opalania z wysokim     (50+ ) filtrem SPF i powtarzanie tej czynności co 2 godziny, a także za każdym razem, gdy dziecko spoci się lub przebywało w wodzie.

Jakie filtry będą najlepsze dla dziecka?

Polecane są preparaty zawierające filtry mineralne (tlenek cynku, dwutlenek tytanu), które zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne, odbijają je niczym lustro. Przy filtrach mineralnych warto zwrócić uwagę na to, czy krem zawiera nanocząsteczki (micro-fine albo nano-fine). Są to substancje, które nie zostały jeszcze dobrze przebadane i mogą być toksyczne, dlatego należy ich unikać.

Czy słońce szkodzi dzieciom?

Światło słoneczne jest naturalnym źródłem witaminy D, dlatego tak ważne jest, by dzieci przebywały codziennie na słońcu w odpowiednich porach dnia i z właściwym zabezpieczeniem skóry. Czas potrzebny na wytwarzanie witaminy D zależy m. in. od pigmentacji skóry, masy ciała i wieku. Długotrwałe opalanie nie zwiększa syntezy witaminy D.

Od urodzenia zalecana jest każdemu dziecku suplementacja witaminą D, która w bezpieczny sposób zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój.

Niebezpieczne przegrzanie i poparzenie słoneczne

Przegrzanie organizmu dziecka może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zagrażającego życiu udaru cieplnego. Do przegrzania najczęściej dochodzi w okresie letnim, kiedy temperatura otoczenia przekracza 31 stopni Celsjusza przy nadmiernej ekspozycji ciała na działanie promieniowania słonecznego, przebywaniu w nagrzanym, pozbawionym cyrkulacji pomieszczeniu (nagrzany samochód), przy nadmiernym wysiłku fizycznym, zbyt grubym ubraniu i niedostatecznej ilości przyjmowanych płynów.

Innym problemem jest oparzenie słoneczne, które pojawia się od 2 do 4 godzin po pobycie dziecka na słońcu i objawia się zaczerwienioną skórą, bólem, pieczeniem, pojawieniem się pęcherzy na skórze.

W przypadku łagodnego oparzenia słonecznego u dzieci można zastosować w pierwszej kolejności domowe sposoby, takie jak: spryskanie skóry wodą termalną, zastosowanie chłodnych okładów, zastosowanie kosmetyków z alantoiną, aloesem, srebrem koloidalnym. W cięższych przypadkach i u bardzo małych dzieci leczenie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

autor: Lucyna Rodzeń Nova Clinic Leszno

Lucyna Rodzeń

Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Jestem certyfikowanym doradcą laktacyjnym oraz specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Świadczę usługi na III (najwyższym) poziomie kompetencji. Dzięki pracy na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym oraz w Poradni dla Kobiet codziennie spotykałam świeżo upieczone mamy. Przez ponad 30 lat wspierałam je już na samym początku ich macierzyńskiej drogi. Dodawałam im sił, radziłam, pomagałam w trudnych chwilach. W zamian otrzymałam ich wdzięczność i radość –  energię mojej pasji.