Strona główna Chirurgia Plastyczna Plastyka powiek i foxy eyes

Plastyka powiek i foxy eyes

Korekta powiek górnych lub/i dolnych, czyli zabieg nazywany blefaroplastyką, jest w chirurgii estetycznej jednym z zabiegów mniej inwazyjnych. To zabieg, który potrafi odmłodzić twarz, nadać jej łagodniejszego i bardziej pogodnego wyrazu… O korekcie powiek rozmawiamy z dr n. med. Markiem Rodzeniem – specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej ( Nova Clinic Leszno).

Małgorzata Maksjan: Dla kogo dedykowany jest zabieg blefaroplastyki?

dr n. med. Marek Rodzeń: Zabieg blefaroplastyki powiek górnych dedykowany jest osobom w każdym wieku, u których widoczne jest opadanie powiek górnych powodujących zaburzenie pola widzenia. Czasami wykonuje się ten zabieg ze wskazań estetycznych. Blefaroplastyka powiek dolnych to zabieg bardziej skomplikowany i wykonywany jest głównie u osób po 40 roku życia, u których dolna powieka jest nadmiernie zwiotczała powodując tzw „worki pod oczami” objawiające się nadmiernymi zmarszczkami i wiotkością skóry w okolicy oczodołu.

Małgorzata Maksjan: Czy plastykę powiek górnych i dolnych można wykonać jednocześnie?

dr n. med. Marek Rodzeń: Są lekarze, którzy wykonują ten zabieg jednocześnie, ale są to przypadki sporadyczne. Najczęściej wykonuje się te zabiegi oddzielnie, w pewnym odstępie czasowym około miesiąca lub dwu miesięcy. W Nova Clinic Leszno wykonujemy zabieg blefaroplastyki powiek górnych górnych i dolnych sposobem chirurgicznym przy użyciu radiofrekwencji. Urządzenia RF (LOKTAL) używa się w celu dokładnego wycięcia nadmiaru skóry, przy okazji cięcia wykonywana jest koagulacja, a tym samym mikrokrwawienie jest eliminowane całkowicie. Po przygotowaniu pola operacyjnego, oznaczeniu markerem nadmiaru skóry i podaniu znieczulenia miejscowego wykonuje się zabieg w warunkach sali zabieg0wej. Rana zaopatrywana jest szwem ciągłym, mającym właściwości hemostatyczne. Po upływie około 6-7 dni szew jest usuwany. Wykorzystanie RF wraz z koagulacją ma na celu nie tylko precyzyjne cięcie, ale również eliminację krwawienia z rany i tym powstawania krwiaków podskórnych. Z mojego chirurgicznego doświadczenia wynika,że w przypadku obecności opadających powiek górnych i dolnych, najpierw wykonuję zabieg na powiekach górnych, a po upływie miesiąca, dwu- zabieg na powiekach dolnych.

Małgorzata Maksjan: Czym różni się klasyczna blefaroplastyka od modnych ostatnio Foxy Eyes?

dr n. med. Marek Rodzeń: Blefaroplastyka to najczęściej zabieg polegający na chirurgicznej ingerencji w tkanki powieki górnej lub dolnej, gdzie wycina się nadmiar zwiotczałej skóry. Można też wykonywać ten zabieg przy użyciu innych urządzeń bez wycinania skóry, ale te zabiegi dają krótkotrwałe efekty. Natomiast zabieg nazywany Foxy Eyes czyli „lisie oczy” to zabieg wykonywany również w Nova Clinic Leszno, ale bez interwencji chirurgicznej, tylko przy użyciu nici PDO, P(L A/CL). Zabieg wykonywany jest również w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu 2 -3 nitek w okolicę łuku brwiowego w stronę skóry owłosionej głowy. Nitki te posiadają specjalne haczyki powodując wzrost napięcia skóry czoła i uniesienie ku górze zewnętrznej części łuków brwiowych co manifestuje się jeszcze bardziej otwarciem oka i uniesieniem części zewnętrznej łuku brwiowego. Zabieg trwa około 30 min.

Małgorzata Maksjan: Czy w przypadku gdy pacjentka miała – powiedzmy – rok wcześniej wypełnianą HA dolinę łez, zabieg plastyki powiek dolnych jest możliwy do wykonania? A jak to będzie gdy pacjentka miała w przeszłości zabieg modelowania kształtu oczu za pomocą nici?

dr n. med. Marek Rodzeń: Nie ma przeciwwskazań do wykonania tego typu zabiegów u osób po wypełnieniu doliny łez HA czy po korekcie nosa za pomocą nici. Należy pamiętać, aby zachować odstęp czasu po zabiegu, aby nie wykonywać tego bezpośrednio po wcześniejszej iniekcji HA lub implantacji nici. Sugerowany czas odstępu to około 3-6 miesięcy.

Małgorzata Maksjan: Jak wygląda proces gojenia po zabiegu?

dr n. med. Marek Rodzeń: Proces gojenia się ran po chirurgicznej korekcji powiek górnych i dolnych w większości przypadków jest szybki. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk powiek oraz niewielkie dolegliwości bólowe. Wykonując zabieg blefaroplastyki przy użyciu RF staramy się zminimalizować prawie do zera powstawanie krwiaków podskórnych, co w większości przypadków się udaje. Czasami zdarza się mały krwiak na powiece lub policzku, ale ulega on resorpcji po około 10-14 dniach. Szwy usuwa się na 6-7 dzień po zabiegu. Do tego czasu brzegi rany zaklejone są Steri – Stripami, co ma zwiększyć bezpieczeństwo prawidłowego gojenia się rany i zapobiec wysunięciu się nitki z rany. Efekt „wow”uzyskujemy po około 3 miesiącach, kiedy blizna praktycznie jest niewidoczna.

Małgorzata Maksjan: Czy jest coś czego pacjentka powinna się obawiać?

dr n. med. Marek Rodzeń:Zabieg wykonywany przez doświadczonego chirurga, powtarzam raz jeszcze przez chirurga!, bo znane są przypadki, że zabiegi wykonują lekarze nie będący zabiegowcami, jest w pełni bezpieczny. Odpowiednio podana dawka środka znieczulającego eliminuje ból w czasie trwania zabiegu, którego najczęściej obawiają się pacjenci. Zabieg wykonywany w warunkach aseptyki i antyseptyki gwarantuje bezpieczny proces gojenia się rany. Czasami pacjentki mają zbyt duże oczekiwania co do zabiegu blefaroplastyki, szczególnie powiek górnych, gdyż uważają że zostało usunięte za mało nadmiaru skóry i łuk brwiowy nie uległ uniesieniu. Dlatego przed zabiegiem należy wytłumaczyć, że wycięcie zbyt dużej ilości skóry spowoduje niedomykalność powieki. Często w mediach publikowane są zdjęcia pacjentów po zabiegu, które nie odzwierciedlają prawdziwej rzeczywistości, a pacjenci sugerując się tymi zdjęciami mają nadmierne oczekiwania co do efektu zabiegu.

Małgorzata Maksjan: Wiele pacjentek boi się, że po zabiegu nie będzie w stanie domknąć powiek…

dr n. med. Marek Rodzeń: Tak, najczęstszym pytaniem na konsultacji przed zabiegiem to pytanie, „czy będę w stanie zamknąć powieki”. Odpowiadam cierpliwie i przedstawiam obrazowo jak przebiega zabieg, ile należy wyciąć nadmiaru skóry, jak przebiega proces gojenia się, a także kiedy należy usunąć szwy i jak postępować po zabiegu. Jak wspomniałem wcześniej zabieg wykonywany przez doświadczonego chirurga gwarantuje jakość i bezpieczeństwo oraz oczekiwane efekty po zabiegu. Tak więc drodzy pacjenci, wykonujcie zabiegi u osób z doświadczeniem, po wcześniejszych konsultacjach i rozmowie z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Małgorzata Maksjan: Jak należy przygotować się do zabiegu?

dr n. med. Marek Rodzeń: Jako lekarz do zabiegu blefaroplastyki podchodzę z należytą starannością. Przed zabiegiem zlecane są do wykonania badania laboratoryjne krwi u pacjenta. Zabieg planowany jest u kobiet w ten sposób, aby jego termin nie przypadał w czasie miesiączki. Starannie zebrany wywiad lekarski, dotyczący przebytych schorzeń, aktualnego stanu zdrowia oraz pytania o leki zażywane przez pacjenta pozwalają ocenić stan zdrowia pacjenta i przygotować pacjenta do zabiegu. Należy odstawić leki np. rozrzedzające krew, tak aby zabieg mógł przebiec bez powikłań. Kilka dni przed zabiegiem należy nie spożywać alkoholu, a w dniu zabiegu nie pić kawy. W dniu zabiegu należy zażyć regularnie przyjmowane leki i spożywać normalne posiłki.