Strona główna Piękno i zdrowie Własny tłuszcz, silikonowy implant – co wybrać gdy zamierzam karmić piersią?

Własny tłuszcz, silikonowy implant – co wybrać gdy zamierzam karmić piersią?

Zastanawiając się nad powiększeniem piersi, nad metodą wykonania zabiegu – implanty czy własny tłuszcz – bardzo często pacjentki zadają pytanie o bezpieczeństwo tej operacji, gdy w przyszłości planują karmienie piersią. Co w takim przypadku będzie trafniejszym wyborem? Specjalnie dla tych Pań, które stoją przed takim wyborem, rozmawiam z położną, certyfikowanym doradcą laktacyjnym Lucyną Rodzeń z Nova Clinic Leszno.

Małgorzata Maksjan: Pytanie, które zadaje sobie wiele młodych kobiet – czy karmienie piersią zmienia/niszczy wygląd piersi? Dlaczego tak się dzieje i czy można w jakiś sposób temu zapobiec, aby nie musieć dokonywać wyboru pomiędzy estetyką własnego ciała a zdrowiem dziecka?

Lucyna Rodzeń: Ciąża to okres przygotowania piersi do produkcji mleka i karmienia dziecka piersią. Pod wpływem hormonów ciążowych laktocyty czyli komórki nabłonka wydzielniczego osiągają dwa razy większe rozmiary niż przed ciążą, w pęcherzykach mlecznych pojawia się wydzielina. Zmiany te odpowiadają za wyraźne zwiększenie rozmiarów piersi. U części kobiet następuje to w I trymestrze, u innych przez cały okres ciąży. W okresie ciąży ważne jest dbanie o prawidłowy przyrost masy ciała i stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych zwiększających elastyczność i nawilżenie skóry gruczołów piersiowych oraz noszenie dobrze dobranego biustonosza.

Małgorzata Maksjan: Jakie zabiegi lub kosmetyki na skórę biustu może bezpiecznie stosować karmiąca mama?

Lucyna Rodzeń: Karmiąca mama powinna nosić dobrze dobrany do wielkości piersi biustonosz, karmić dziecko na żądanie i według potrzeb co gwarantuje prawidłowe opróżnianie piersi i zapobiega zastojom pokarmu w piersiach i stanom zapalnym. Ze względu na ciągłą bliskość dziecka karmiąca mama nie powinna używać kosmetyków zawierających szkodliwe składniki i intensywnie pachnących, a stosować tylko kosmetyki o naturalnym składzie nawilżające i uelastyczniające skórę piersi.

Małgorzata Maksjan: Jakie zabiegi kosmetyczne lub medycyny estetycznej pozwalają przywrócić wygląd piersi sprzed karmienia?

Lucyna Rodzeń: Jeżeli kobieta po zakończonej laktacji nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi może zastosować zabiegi kosmetologiczne poprawiające napięcie i elastyczność skóry wykorzystujące radiofrekwencję mikroigłową, ultradźwięki, mikronakłuwanie, mezoterapię, endermologię, a w zakresie medycyny estetycznej transfer tkanki tłuszczowej, wszczepienie implantów, nici liftingujące, chirurgiczny lifting piersi.

Małgorzata Maksjan: Czy implanty piersi mają wpływ na laktację ?

Lucyna Rodzeń: Obecnie stosowane silikonowe implanty piersi wszczepiane są pod mięsień piersiowy większy i mogą mieć wpływ na laktację. Przy doborze implantu należy odpowiednio dobrać jego wielkość ( zbyt duży może spowodować uciśnięcie tkanki gruczołowej ) oraz najmniej urazowy dostęp chirurgiczny- najlepiej poza tkanką gruczołową , czyli dostęp pachowy lub w fałdzie podsutkowym, a unikać cięcia okołootoczkowego, które związane jest z ryzykiem przerwania przewodów mlecznych i nerwów niezbędnych do prawidłowej laktacji. Karmienie piersią po zabiegu wszczepienia implantów pod mięsień piersiowy jest możliwe, ale może sprzyjać powikłaniom laktacji, u ponad 25% kobiet występują trudności w karmieniu piersią. Matki powinny otrzymać wsparcie laktacyjne zwłaszcza podczas nawału, gdzie może dojść do obrzęku na skutek ucisku implantu. Możliwe jest również wcześniejsze wygaszanie laktacji poprzez miejscowy ucisk implantu.

Małgorzata Maksjan: Jak zachowują się piersi powiększone implantem podczas gdy gromadzi się w nich pokarm i później podczas karmienia piersią? Czy może wówczas najlepiej zrezygnować z naturalnego karmienia?

Lucyna Rodzeń: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem karmienia dziecka. Młoda mama z wszczepionymi implantami powinna otrzymać wsparcie laktacyjne, ze względu na możliwość wystąpienia trudności, zwłaszcza na początku laktacji, kiedy to może dojść do obrzęku piersi na skutek ucisku implantu, ale nie powinna rezygnować z naturalnego karmienia. Piersi z wszczepionymi implantami wypełniające się pokarmem będą proporcjonalnie większe o powiększony implant.

Małgorzata Maksjan: Wypełnienie piersi własnym tłuszczem to tzw. metoda naturalna. Czy równie naturalnie powiększone w ten sposób piersi będą reagowały na zbierający się pokarm i karmienie dziecka?

Lucyna Rodzeń: Własny tłuszcz to naturalny implant, nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią. Przeszczepiona tkanka tłuszczowa nie wpływa na produkcję pokarmu.

Małgorzata Maksjan: Który rodzaj powiększenia piersi (implanty lub własny tłuszcz) będzie lepszy dla piersi gdy planujemy naturalnie karmić dziecko?

Lucyna Rodzeń: Lepszy będzie naturalny implant czyli własny tłuszcz. Implanty silikonowe są lepszym rozwiązaniem po zakończonej laktacji, w celu korekty zmian następujących w piersiach w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Małgorzata Maksjan: Czy w przypadku powiększonych piersi lepiej jest najpierw „ściągnąć” pokarm i karmić butelką czy od razu przystawić dziecko do piersi?

Lucyna Rodzeń: Najlepszą metodą karmienia dziecka jest karmienie piersią. Jeżeli nie ma co do tego przeciwwskazań, a powiększenie piersi takim nie jest, młoda mama planuje karmienie piersią, to najlepiej jest od razu przystawiać dziecko do piersi.