Strona główna Piękno i zdrowie Czy maska szkodzi na skórę? Czym jest Mascne?

Czy maska szkodzi na skórę? Czym jest Mascne?

Trądzik pod maseczką

Czy noszenie maseczki na twarzy może nam zaszkodzić? Tak.

Nie mam tu na myśli niektórych głoszonych w internecie tzw. „prawd oświeconych”, ale bardzo realny, szkodliwy wpływ maseczki na skórę. O co chodzi? Już wyjaśniam 😉

 Gdy na dworze jest zimno, pod maseczką z każdym naszym oddechem powstaje znacznie wyższa niż odczuwalna na zewnątrz temperatura i wilgoć. Maska dość ciasno przylega do skóry wytwarzając pod spodem specyficzny, niekorzystny dla skóry mikroklimat. Wzrasta temperatura i wilgotność, a dostęp tlenu jest ograniczony, co sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, oraz stymuluje gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum, a w konsekwencji prowadzi do nasilenia stanów zapalnych.

 Te zmiany skórne o charakterze trądzikowym, obejmujące obszar twarzy, który zasłaniamy maseczką, zyskały nawet własną nazwę – „Mascne”. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów: mask – maseczka i acne – trądzik.

W ostatnim czasie w gabinetach lekarskich pojawiają się osoby ze zwiększonym uwrażliwieniem skóry oraz  zaostrzeniem trądziku. Wiedząc o tym, że główną przyczyną rozwoju „mascne” jest ciepło i wilgoć możemy starać się jednak świadomie ograniczać czas ekspozycji skóry na wzrost temperatury i wilgoci.

– regularnie wymieniać maseczki na nowe (jednorazowe)
– dbać o higienę masek wielorazowych (codzienne pranie  w temp. 60 stopni C)
– unikać ciężkich i tłustych kosmetyków, które dodatkowo obciążają skórę

 Warto także zwrócić uwagę, czy nasza maska jest prawidłowo noszona i czy zbyt mocno nie przylega do skóry. Nie od razu zauważone, powstające na skutek mechanicznego tarcia mikrouszkodzenia skóry, także znacząco pogarszają jej stan.

 Makijaż, a dokładniej: podkład lub puder na który ubieramy „okluzję” z wilgotnej maski, także spowoduje pogorszenie stanu skóry. Pod wpływem temperatury i wilgoci pory w skórze rozszerzają się wchłaniając kosmetyki w głąb i zapychając skórę. Efekt? Nie trudno się domyśleć 😉 Powstają grudki, zaskórniki, krostki, zaostrza się także trądzik.

 Jak dbać o skórę pod maską?

 Najlepiej zrezygnować z ciężkiego makijażu… ale nie zawsze jest to możliwe. Warto więc postawić na kosmetyki o lżejszych, nie tłustych formułach. Codziennie dokładnie oczyszczać skórę delikatnymi i nie drażniącymi kosmetykami. W razie potrzeby zastosować lekką pielęgnację antybakteryjną (krem na noc).

 W przypadku „mascne” doskonale sprawdzają się też kosmetyki z kwasem salicylowym, olejek herbaciany i – pod kontrolą specjalisty – kosmetyki z retinolem.

 Wiedząc o tym, że główną przyczyną rozwoju „mascne” jest ciepło i wilgoć, możemy starać się też świadomie ograniczać czas ekspozycji skóry na wzrost temperatury i wilgoci.