Strona główna Medycyna estetyczna Peeling TCA

Peeling TCA

głębokie peelingi skóry

Peeling TCA zawiera kwas trójchlorooctowy, będący pochodną kwasu octowego. Należy do najsilniejszych kwasów organicznych, stosowanych do peelingów medycznych. W jego wysokich stężeniach (30 % – 50 %) powinien być wykonywany wyłącznie w gabinecie lekarskim.

Stężenie kwasu dobiera lekarz, ponieważ jest ono zależne od indywidualnych potrzeb pacjenta. Od doboru stężenia kwasu zależy efekt zabiegu. Im mocniejsze stężenie, tym głębszy peeling. Głębokie złuszczanie naskórka uzyskuje się po nałożeniu kilku warstw kwasu TCA.

Jak wygląda zabieg?

Na oczyszczoną (bez makijażu!) skórę lekarz nakłada warstwę kwasu. W tym czasie pacjentka może odczuwać pieczenie. Pamiętajmy, że zabieg ten jest kontrolowanym przez lekarza poparzeniem. Dla zmniejszenia dyskomfortu można w tym czasie skierować na skórę delikatny, chłodny nawiew. Na skutek koagulacji białek naskórka, chwilę po nałożeniu preparatu skóra powierzchownie przyjmuje kolor biały.

Peeling TCa
Skóra kilka dni po zabiegu

Zaraz po zabiegu na skórze pojawia się silny (w zależności od użytego stężenia) rumień, a niekiedy nawet obrzęk. Skóra wygląda jak poparzona. W ciągu kilku dni (3 – 5) naskórek zmienia kolor na brązowy. Skóra staje się sucha i napięta. Kolejnym etapem jest złuszczanie, które występuje w postaci dużych, ciemnych płatów naskórka. Ten etap może potrwać do dwóch tygodni. Nie należy skóry zrywać, to może skończyć się stanem zapalnym lub powstaniem blizn.

Peeling TCA

Bezpośrednio po peelingu lekarz udzieli nam wskazówek, jak dbać o skórę w czasie, gdy będzie ona wymagała szczególnej ochrony. Oprócz odpowiedniej ochrony antybakteryjnej, która jest konieczna ze względu na osłabienie bariery ochronnej skóry, po zakończeniu procesu złuszczania przez około miesiąca konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV.

Peeling TCA
Skóra 8 dni po zabiegu

Uwaga!
Jeżeli planujemy poddanie się temu peelingowi, warto zaplanować dwutygodniowy urlop, aby dać naszej skórze czas na „dojście do siebie”.

Efekty peelingu TCA

Głębokie złuszczanie kwasem trójchlorooctowym stosuje się w przypadku cer tzw. trudnych. Po dwóch tygodniach nasza skóra, zyskuje nowy lepszy wygląd. W zależności od rodzaju problemu, zostaje on całkowicie usunięty, lub w przypadku bardzo głębokich zmian na skórze, stają się one mniej widoczne. W zależności od zamierzonego efektu, peelingi możemy powtarzać.

Wskazaniem do wykonania zabiegu są:

– głębokie blizny potrądzikowe
– blizny pourazowe
– silne i głębokie przebarwienia
– zmarszczki i odkształcenia skóry
– atonia (wiotkość skóry)
– rogowacenie starcze

Choć kontrolowane poparzenie skóry brzmi groźnie, nie należy się obawiać, jeżeli ma się wskazania do wykonania tego peelingu, oraz jeżeli wykonuje się go u doświadczonego lekarza. Rekompensatą dla chwilowego dyskomfortu związanego z chwilowym „niewyjściowym” wyglądem jest piękna, pozbawiona uporczywych niedoskonałości skóra.