EnglishGermanPolishRussian
Home » Medycyna » Czym są wady letalne

Czym są wady letalne

Jeżeli nie wiecie lub bagatelizujecie tragedię jaką jest dla rodziców wada letalna płodu lub u dziecka, warto żebyście dowiedzieli się czym jest to zaburzenie rozwojowe. I jeszcze jedno, najważniejsze: tego nie da się wyleczyć, przepracować czy w jakikolwiek sposób rehabilitować. Tu na końcu zawsze jest śmierć. Śmierć okupiona cierpieniem. Cierpieniem dziecka i rodziców.

Czym są wady letalne?

Wady letalne to ciężkie zaburzenia rozwojowe, które pośrednio lub bezpośrednio prowadzą do śmierci płodu lub noworodka, bez względu na podjęte leczenie. Zwykle mówi się o rokowaniach niepewnych lub złych, które prowadzą do poronienia samoistnego, przedwczesnego porodu, zgonu wewnątrzmacicznego, a w przypadku noworodków do przedwczesnej śmierci. Mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub niegenetycznymi. Charakteryzują się upośledzonym rozwojem płodu, który skutkuje niemożliwością donoszenia ciąży lub śmiercią niedługo po urodzeniu.

W większości przypadków odstępuje się od leczenia noworodków urodzonych z wadami letalnymi, uznając podjęcie leczenia za terapię uporczywą. Zdiagnozowanie wady letalnej poprzedza szereg badań, m.in. USG, echokardiografia, badania genetyczne czy prenatalne.

Terapia uporczywa – co to oznacza?

Mowa tutaj o odstąpieniu od hospitalizacji, które tłumaczone jest nadmiernym cierpieniem i naruszeniem godności pacjenta.

Rodzaje wad letalnych:

Wady cewy nerwowej które są jedną z przyczyn poronienia w I trymestrze ciąży oraz zgonów dzieci w pierwszym roku życia. Wady cewy nerwowej dzieli się na wady mózgowia i czaszki: bezmózgowie, bezczaszkowie, przepukliny mózgowe, rozszczep czaszki i kręgosłupa oraz wady rdzenia i kanału kręgowego: rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, rozszczepienie rdzenia, wodordzenie i jamistość rdzenia kręgowego.

Zespół Edwardsa (trisomia 18 chromosomu) zdarza się raz na 3,5-5 tysięcy urodzeń. To choroba genetyczna, która w niemal 95 proc. prowadzi do samoistnego poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. W większości przypadków żywo urodzone noworodki z tą wadą genetyczną żyją najwyżej dwa miesiące, w rzadkich przypadkach przeżywają dłużej niż rok.

Zespół Pataua (trisomia 13 chromosomu) jest jedną z najrzadziej występujących i jednocześnie najcięższych postaci trisomii spotykanych u noworodków żywo urodzonych. Występuje z częstością 1 na 8-12 tysięcy urodzeń. Ryzyko wystąpienia tej wady letalnej u noworodka wzrasta wraz z wiekiem matki. W większości przypadków płody z trisomią 13 chromosomu obumierają jeszcze w macicy lub rodzą się martwe. Jeśli noworodek urodzi się żywy, średnia długość jego życia wynosi ok. 3 lat.

 • wady mózgu – holoprosencefalia, bezmózgowie, bezczaszkowie, przepukliny mózgowe;
 • krytyczne wady serca lub brak serca
 • triploidia
 • monosomia chromosomów autosomalnych;
 • niektóre dysplazje kostne
 • niektóre genodermatozy
 • zespół Smitha, Lemlego i Opitza z holoprosencefalią,
 • choroby metaboliczne – choroba Krabbego lub zespół Zellwegera
 • agenezja nerek
 • syringomyelia z brakiem pęcherza moczowego,
 • złożone zespoły wad rozwojowych – zespół Neu-Levoxa, zespół wielopłetwiastości letalnej.

Niektóre z wad powodują, że dziecko cierpi w sposób nieprzerwany.

„Leczenie” dziecka z wadą letalną polega zwykle na podtrzymywaniu jego życia – mechanicznej wentylacji oraz ciągłego podawania leków uśmierzających ból.

Dziecko z wadą letalną najczęściej umiera jeszcze w szpitalu lub trafia do hospicjum perinatalnego, które przejmuje nad nim opiekę.

22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że terminacja ciąży ze względu na wady letalne płodu jest niezgodna z konstytucją, a tym samym zakazał de facto legalnej aborcji w Polsce.

1 Comment

 1. Matka pisze:

  No właśnie. Pogoń za karierą doprowadził do tego że kobiety coraz później decydują się na dziecko. Im później tym wzrasta ryzyko wad letalnych płodu. Moje ciało – mam dziecko które ma 15 lat i ma zespół DOWNA i dlatego czasami jest mi ciężko to też moge je zabić bo to moje CIAŁO ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *