Strona główna Chirurgia Plastyczna Symmastia czyli Double Bubble

Symmastia czyli Double Bubble

double bubble
Symmastia, popularnie wśród pacjentek nazywana Double Bubble, to jedno z powikłań, jakie może wystąpić po operacji powiększenia piersi. Powstaje na skutek włożenia pacjentce zbyt szerokich implantów lub przez nieprawidłowe wypreparowanie kieszeni pod implanty.

Kieszeń powinna być tego samego rozmiaru lub nieco większa niż implant. Jeśli jest zbyt duża, dwie kieszenie mogą się połączyć i stworz jedną dużą, otwartą przestrzeń. Implant przesuwa się w tym przypadku w górę, a tkanka i skóra spadają poniżej.

Znane są przypadki symmastii wrodzonej, a komplikacja pooperacyjna z reguły nie zawsze pojawia się zaraz po operacji – może pojawić się kilka, a nawet kilkanaście lat po operacji. Co ważne – oprócz wybranej techniki operacyjnej komplikację tę może spowodować przyczyna zasadniczo obiektywna: czas. Przebyte ciąże, przybywanie i ubywanie wagi, to także możliwe przyczyny sytuacji w której skóra i tkanka pod implantem mogą opaść, a implant – pozostać na pierwotnym miejscu.

Symmastia zwykle nie powoduje żadnych poważnych problemów zdrowotnych, jednak pacjentki decydują się na jej likwidację z przyczyn estetycznych.

Operacja polega tu na ponownym przymocowaniu skóry do mostka w celu ponownego zdefiniowania dekoltu. W niektórych przypadkach może nastąpić konieczność stworzenia nowych kieszeni dla implantów lub zastąpienia ich węższymi.