Są jednak pewne zasady:
Rodzaje maseczek ochronnych:
Jednorazowa maseczka – tzw. maska “chirurgiczna”
Są, a raczej były 🙁 bardzo tanie (8 – 10 groszy za sztukę). Dziś, jeśli są dostępne, potrafią kosztować za sztukę 8 – 10… złotych. Należy je często zmieniać – jeżeli tylko poczujemy, że zrobiła się wilgotna (w praktyce nawet co kilkadziesiąt minut). Należy pamiętać też, aby kupować maseczki z atestem. Jest to dość skuteczna metoda filtrowania powietrza wdychanego i wydychanego, choć nie jest zabezpieczeniem antywirusowym.
Jednorazowa maseczka – maska z tkaniny lub specjalnego tworzywa (z atestem)
Służy do ochrony przed patogenami w miejscach publicznych: w metrze, autobusach, na ulicach. Przy zakupie koniecznie należy zwrócić uwagę, czy produkt ma atest i jest przeznaczony do filtrowania bakterii i innych drobnoustrojów. Niewątpliwą zaletą tego typu masek jest to, że dużo lepiej przylegają do twarzy niż jednorazówki.
Wielokrotnego użycia maseczka, maska płócienna
W tej wersji jest to maska do prania, a właściwie wygotowywania w wysokiej temperaturze. Rekomendowane jest, aby po każdym użyciu takiej maski dezynfekować ją.
Wielokrotnego użycia maseczka – maska płócienna z wymiennym filtrem
W odróżnieniu od maseczek z tkaniny lub specjalnego tworzywa, w tych maskach możliwa jest wymiana filtra umieszczonego wewnątrz (maseczka posiada kieszeń, w której umieszczamy specjalny filtr). Jednak należy pamiętać, że tego typu maski także trzeba dezynfekować.
Maska z zaworem – “wylotem” powietrza bez filtracji
W tego typu maskach dla ułatwienia oddychania producenci często montują zawór zwrotny, który wydychane powietrze wypuszcza przez „otwór”, zamiast przez filtr… Najprościej tłumacząc: względnie chroni w jedną stronę.
Maski tzw. „antysmogowe”
To maski wyposażone w otwór lub zawór wydechowy. Tego typu maski są najtrudniejsze w utrzymaniu czystości i dezynfekcji, ponieważ często materiał z którego są zrobione wyklucza nawet zwykłe pranie.
Według kryteriów rynku farmaceutycznego maski dzielimy na: chirurgiczne oraz półmaski. Wśród maseczek chirurgicznych wyróżnia się typ I, II oraz III. Te używane przez lekarzy, to maseczki z włókniny polipropylenowej typu II. Ich skuteczność jest szacowana na 98%
Półmaski są oznaczone według kategorii: FFP1, FFP2 oraz FFP3.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ze względu na braki maseczek ochronnych w szpitalach i przychodniach wydała specjalne oświadczenie, zaznaczając, kto powinien nosić maski. Wśród wymienionych osób znalazły się te, które są zarażone koronawirusem COVID-19, (aby nie roznosiły choroby). Maseczki powinny nosić również osoby opiekujące się zakażonymi.
Czy zwykła maska – szyta domowym sposobem będzie chroniła przed zakażeniem?
Niestety nie, ale tego typu maski to doskonała bariera dla osób kaszlących i kichających pozwalająca uchronić ich otoczenie przed zarażeniem. A pamiętajmy, że bezobjawowe zakażenie COVID-19 przebiega nawet kilka dni…