Strona główna Bez kategorii Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego powstało w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego powstało w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie

fot. SPWSZ w Szczecinie

Szczeciński Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej – jako pierwsza jednostka w województwie – rozpoczął realizację programu kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego. Zadaniem tzw. centrum kompetencji jest zapewnienie sprawnej, szybkiej diagnostyki, a następnie kompleksowego leczenia i długofalowego monitorowania pacjentów.

Szpital musiał spełnić szereg warunków, by uruchomić w swoich strukturach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Nie było to łatwe, ale się udało. Jako pierwsi w województwie realizujemy program kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworami jelita grubego – mówi lek. Ewa Hołda z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii SPWSZ w Szczecinie. – Mimo że szpital przy ul. Arkońskiej może nie kojarzyć się z onkologią, to mamy bardzo duże doświadczenie w leczeniu raka jelita grubego. Mamy świetny zespół, dysponujemy niezbędnym sprzętem.

W proces diagnostyki i leczenia jest zaangażowany wielodyscyplinarny zespół specjalistów – m.in. onkologów klinicznych, gastroenterologów, radiologów, patomorfologów i chirurgów.

Dysponujemy szerokimi możliwościami leczenia zgodnymi z wytycznymi Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Mamy sprzęt i wykształcony, doświadczony zespół. Leczymy choroby onkologiczne od lat, znamy się na tym. Bez tego utworzenie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego byłoby niemożliwe. – mówi lek. Paweł Szakoła z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej i Oddziału Chirurgii Naczyniowej SPWSZ w Szczecinie. – Mówiąc o leczeniu chciałbym zaakcentować rolę profilaktyki i weryfikacji niepokojących objawów. Tym bardziej, że rokrocznie w Polsce wykrywanych jest ok. 19 tys. przypadków zachorowań na raka jelita i ta tendencja niestety jest wzrostowa. Jest to obecnie trzeci u mężczyzn i czwarty u kobiet najczęściej występujący nowotwór.

Ze świadczeń udzielanych w ramach Centrum skorzystać będą mogły osoby z kartą DiLO i podejrzeniem (lub rozpoznaniem) raka jelita grubego.

Pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy takie jak obecność krwi w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień, występowanie naprzemiennie biegunek i zaparć, chudnięcie i osłabienie oraz pacjenci obciążeni rodzinnie, a więc tacy, których bliscy krewni borykali się z rakiem jelita grubego powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego – wyjaśnia lek. Anna Budny-Finster z Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych SPWSZ w Szczecinie. – Lekarz zapewne wykona wstępną diagnostykę (np. morfologię), a następnie wystawi kartę DiLO, z którą pacjent może zgłosić się do naszego szpitala i skorzystać z szybkiej ścieżki w ramach Centrum Kompetencji. Pierwszym kontaktem dla takiego pacjenta będzie pani koordynator.

Moim zdaniem jest ułatwienie przepływu informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem – mówi Izabella Maruszczak, Koordynator Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. – Prócz tego będę nadzorowała plan leczenia pacjenta i udzielała wszelkich informacji. Jestem dla pacjenta pierwszym kontaktem i służę pomocą w sprawnej realizacji procesu diagnostyki i leczenia.

Plan ten będzie każdorazowo dostosowywany do indywidualnej sytuacji i stanu pacjenta, a sam pacjent będzie niejako „prowadzony za rękę”, by nie musiał martwić się kwestiami organizacyjnymi związanymi np. z umawianiem wizyt.

Kto może skorzystać z Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego?

Do centrum powinny zgłosić się osoby z podejrzeniem lub rozpoznaniem raka jelita grubego lub odbytu, posiadające kartę DiLO (wystawioną np. przez lekarza POZ).

Warunkiem jest odpowiednie rozpoznanie przez lekarza (ICD-10: Z03.1, C18, C19, C20, C21, D01, D37.4, D37.5).

Jak można zgłosić się do Centrum?

Pacjenci z kartą DiLO, podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby, w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z Koordynatorem Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego – tel. 605 500 478 / email: centrumrakajg@spwsz.szczecin.pl / pakietarkonska@spwsz.szczecin.pl. To Koordynator umówi pacjenta na wizytę lub badania i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

Na czym polega szybka diagnostyka w ramach Centrum?

Po konsultacji z lekarzem POZ pacjent kontaktuje się z Koordynatorem CKRJG. Ten ustala wizytę w Poradni Gastrologicznej, Poradni Onkologicznej, Poradni Chirurgicznej lub Pracowni Endoskopowej celem dalszej diagnostyki. Termin wizyty zostanie wyznaczony w ciągu 7 dni.

Następnie pacjent, w zależności od stanu, poddaje się pełnej diagnostyce zgodnie z wytycznymi lekarzy. Całkowity czas diagnostyki nie powinien przekroczyć 7 tygodni.

Po postawieniu diagnozy odbywa się konsylium onkologiczne, które rekomenduje najlepszy schemat leczenia. Jest to możliwe dzięki interdyscyplinarności zespołu konsylium, w skład którego wchodzą gastroenterolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci, chirurdzy, radiolodzy, patomorfolodzy oraz, w razie potrzeby, psycholog i fizjoterapeuta.

Z jakiego leczenia mogą skorzystać pacjenci?

Leczenie dostosowywane jest do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Może się ono opierać np. na radioterapii, chemioterapii, chirurgii, zabiegach endoskopowych, zabiegach w ramach radiologii interwencyjnej. W razie potrzeby pacjent korzysta także z porad żywieniowych, stomijnych, psychologicznych lub psychoonkologicznych.

Centrum zakłada również monitorowanie pacjenta po zakończonym leczeniu. Ten etap trwa do 5 lat.