Strona główna Medycyna Amino-Ther – szybszy powrót do zdrowia w powikłaniach COVID-19 i pomoc w...

Amino-Ther – szybszy powrót do zdrowia w powikłaniach COVID-19 i pomoc w zespole chronicznego zmęczenia

Mimo, że od początku pandemii minął już prawie rok, wciąż nie znamy skutecznego leku na COVID-19. Kilka dni temu o nowej metodzie leczenia zakażenia koronawirusem poinformował hiszpański koncern Grifols, który jako zapewniającą niemal natychmiastową ochronę przed koronawirusem wskazuje immunoglobulinę anty-SARS-CoV-2, w większości krajów rozpoczęto także masowy program szczepień. W obu przypadkach mówimy jednak o działaniach prewencyjnych, przeznaczonych przede wszystkim dla osób, które jeszcze nie przebyły COVID-19 lub chcą uchronić się przed tą chorobą w przyszłości nie do końca wierząc w odporność nabytą podczas bezobjawowej często choroby. Dodatkowo: mające ocenić skuteczność immunoglobuliny o której informuje Grifols badania lekarskie, prowadzone przez lekarzy: Bonawenturę Clotet i Oriola Mitjà dopiero trwają. Badania nad immunoglobuliną prowadzi też od ubiegłego roku Biomed-Lublin, który jako pierwszy na świecie ogłosił w ubiegłym roku ich rozpoczęcie.

Inaczej rzecz ma się ze skutecznością Viregyt-K (amantadyny), która w ostatnich miesiącach w Polsce stała się jednym z najbardziej poszukiwanych leków. Tu o rzekomej skuteczności specyfiku mówią pojedynczy pacjenci, specjaliści – jak prof. Krzysztof Simon – wskazują raczej na to, że lek posiada wiele działań niepożądanych i nie wszyscy mogą go przyjmować. Prowadzone są jednak badania nad skutecznością leku w COVID-19 (Agencja Badań Medycznych), ich zakończenie prze- widziane jest jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Włoscy naukowcy pracują tymczasem nad innym aspektem COVID-19: przeciwdziałaniem i leczeniem powikłań, które zgłasza duża grupa pacjentów. Tzw. mgła mózgowa (brain fog), zespół przewlekłego zmęczenia (CFS – chronic fatigue syndrom) który występuje nie tylko przy zachorowaniu na COVID-19, ale także m.in. przy innych chorobach wirusowych, boreliozie, cukrzycy, anemii i in., a także sarkopenia (związana z wiekiem lub urazem utrata masy mięśniowej) może być – zda- niem prowadzących badania naukowców, m.in. prof. Enzo Nisoli z Uniwersytetu Mediolańskiego i prof. Francesco Landi z Polikliniki Gemelli – skutecznie niwelowana, a wręcz leczona dostępnym na europejskim rynku preparatem o nazwie Amino- Ther.

Badania nad skutecznością preparatu oraz – ogólnie – skutecznością suplementacji aminokwasami egzogennymi – są już na tyle zaawansowane, że włoska ANSISA (Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów w dziedzinie dietetyki i żywienia klinicznego) rekomenduje ich stosowanie w powyższych stanach (sarkopenii, zespole przewlekłego zmęczenia i wprost w postępowaniu w chorobie COVID-19).

Zaobserwowaliśmy, że większość osób po chorobie COVID-19 (ponad 50%) odczuwa zmęczenie, co jest jednym z symptomów syndromu „długiego COVIDu”. Obecnie próbujemy zrozumieć, co można zrobić dla tych pacjentów – czy istnieje możliwość leczenia, a finalnie zapobiegania i uniknięcia „długiego COVIDu”. Po- ziom odżywienia organizmu jest powiązany z rodzajem i nasileniem występujących objawów.” – mówi prof. Landi – „Zalecamy zwracanie szczególnej uwagi i ocenę fazy chronicznej u wszystkich pacjentów w kontekście stanu ich odżywienia oraz leczenie niedożywienia produktami posiadającymi odpowiednie właściwości, takimi jak Amino-Ther.”

O skuteczności preparatu Amino-Ther opowiada także Monika Piekarniak, fizjoterapeutka ze stowarzyszenia „Fizjoterapia Polska”, która zastosowała go u siebie podczas COVID-19, a teraz stosuje go u swoich pacjentów: „Moim największym problemem w COVID-19 było spowolnienie ruchów. Czułam się 20 lat starsza, jeśli chodzi o funkcje mięśni. Nie mogłam szybko wstać, biegać ani chodzić. Już po kilku dawkach preparatu Amino-Ther moje ruchy i szybkość reakcji znacznie się po- prawiły. Obecnie z powodzeniem stosuję ten preparat u swoich pacjentów po przebytym COVID-19”.

Amino-Ther w Polsce dostępny jest w klinikach i gabinetach medycyny estetycznej, oraz na stronie dystrybutora: Beauty Derm Aesthetic. O badaniach nad preparatem i jego zastosowaniu w praktyce rozmawialiśmy w programie „Korona- wirus w Polsce” z prof. Enzo Nisoli (Uniwersytet Mediolański), prof. Francesco Landi (Poliklinika Gemelli – Roma), dr Edytą Adamczyk-Kuterą – lekarzem medycyny estetycznej i Anti-Aging oraz Moniką Piekarniak – fizjoterapeutką ze stowarzyszenia „Fizjoterapia Polska”. Premiera programu na naszym kanale filmowym: w poniedziałek, 25. stycznia 2021, o godzinie 17:30.