Strona główna Chirurgia Plastyczna Korekta czubka nosa

Korekta czubka nosa

Rhinoplastyka
Zwężenie części chrzęstnej (czubka) nosa najczęściej wykonywane jest u osób, których nos określany jest potocznie jako „kartoflany” lub „kulkowaty” 😉 Operacja polega na wymodelowaniu: zwężeniu, skróceniu, podniesieniu lub obniżeniu czubka nosa.

Operacji mogą zostać poddane osoby u które zakończył się już proces wzrostu (najczęściej są to pacjenci, którzy ukończyli 18 lat, zdarzają się kobiety po 16 roku życia).

Operacje korekty części chrzęstnej nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym; zależy to m.in. od zakresu operacji.

Po konsultacji z chirurgiem pacjent powinien wykonać badania: morfologię, poziom glukozy, poziom anty-HCV oraz antygenu HBS, poziom elektrolitów, EKG. W niektórych przypadkach może zostać poproszony o wykonanie badania RTG nosa oraz zatok.

Plastyka nosa chrzęstnego wykonywana jest najczęściej techniką dostępu zamkniętego. Oznacza to, że cięcie przeprowadzane jest w przedsionkach nosa, co pozwala na uniknięcie widocznych śladów ingerencji chirurgicznej.

Przebieg operacji zależny jest od jej celu i tak:

1. Obniżenie czubka nosa (nos zadarty) polega na usunięciu środkowej części chrząstek skrzydełkowych nosa

2. Podniesienie czubka nosa polega na zszyciu dwóch chrząstek skrzydełkowych.

3. Gdy chcemy zwęzić zbyt szerokie nozdrza, usuwana jest boczna część skrzydełek nosa

4. W przypadku zbyt wypukłych nozdrzy dokonuje się niewielkich wycięć chrząstek następnie zszywając je w taki sposób, aby uzyskać odpowiednie wymodelowanie nosa.

Korekta części chrzęstnej nosa trwa 1 – 1,5 godziny. Jeżeli zabieg przeprowadzony był w znieczuleniu miejscowym, tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Jeżeli wymagana była narkoza, pacjent pozostaje w klinice jeszcze dobę.

Po zabiegu zakładany jest opatrunek w postaci gipsu, plastrów modelujących i setonów. Ma on na celu stabilizację nosa. Uprzedzając pytanie: setony, to tampony opatrunkowe umieszczane w dziurkach nosa. Niestety, uniemożliwiają oddychanie (konieczne jest oddychanie przez usta), nie trwa to jednak długo (usuwane są po 1 – 3 dniach od zabiegu). Niekiedy zamiast setonów stosowane są miękkie płytki silikonowe (silastikowe), które cechuje dużo większy komfort dla pacjenta.

Dla powodzenia zabiegu, o czym warto pamiętać, konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a efekty korekty części chrzęstnej nosa są trwałe.