Strona główna Chirurgia Plastyczna Powiększanie oczu

Powiększanie oczu

Kantoplastyka

Duże oczy po kantoplastyce

Powiększanie piersi to popularny zabieg. Nikogo nie szokuje też powiększanie pośladków. Moda na „powiększanie” trwa i przybiera coraz to nowe formy. Jeden ze znajomych chirurgów plastycznych powiedział mi nawet, że przy możliwościach współczesnej chirurgii powiększyć możemy niemal każdą część ciała – pytanie tylko: po co?

Są kraje w których o atrakcyjności kobiety świadczy nie biust, czy długie nogi, lecz… duże oczy. W Indiach kobieta z dużymi oczami zawsze będzie uznana za znacznie atrakcyjniejszą od tych, których oczy są mniejsze.

W Europie może nie jest to tak widoczne, ale zwróćcie uwagę na większość lalek i proporcje ich oczu – zwykle producenci starają się, aby były one możliwie duże i wyraźnie zarysowane.

Co z paniami, których natura dużymi oczami nie obdarowała?

Rozwiązaniem może okazać się zabieg chirurgii plastycznej zwany kantoplastyką.

Czym jest kantoplastyka?

Kantoplastyka, to chirurgiczny zabieg przywrócenia napięcia dolnej powieki, wymodelowania linii okolicy podoczodołowej oraz redukcji wywinięcia powieki. Polega na rozluźnieniu więzadła bocznego kącika oka, przemieszczeniu go i przyszyciu do okostnej. Zabieg ten powoduje zmianę kształtu szpary oka poprzez korektę położenia zewnętrznego kącika oka.

Kantoplastykę najczęściej wykonuje się przy oczach typu azjatyckiego, gdzie mamy do czynienia z opadającymi kącikami. Zabieg ten najczęściej przeprowadzany jest razem z blepharoplastyką.

Wskazaniami do zabiegu blepharoplastyki są: opadająca, luźna, rozciągnięta lub nieestetycznie marszcząca się skóra powiek, nadmiar tłuszczu dolnych powiek, zmniejszone pole widzenia spowodowane nadmiarem opadniętej skóry i worki pod oczami (uwypuklony tłuszcz oczodołowy). Z zasady powinno być tak, że nad linią górnych rzęs widoczne są około 2 – 3 milimetry powieki. Jeżeli jest mniej, można myśleć o zabiegu. Jednak sprawa jest bardzo indywidualna

Efekty zabiegu kantoplastyki

Skutkiem uniesienia bocznego kąta oka jest przywrócenie twarzy młodego i wypoczętego wyglądu oraz optycznego powiększenia oczu.

Ostateczny efekt zabiegu uwidacznia się zaraz po zejściu opuchlizny. Standardowo jest to około siedmiu dni, choć w zasadzie wszystko zależy od samopoczucia i indywidualnej oceny pacjenta. Jeżeli ewentualne drobne siniaczki lub opuchlizna nie są dla niego na tyle dużym dyskomfortem, żeby pozostać w domu, może bez problemu wrócić do pracy, pod warunkiem że nie jest ona mocno obciążająca (wysiłkowo) dla organizmu.

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekt zabiegu może utrzymać się nawet do dziesięciu, dwudziestu lat. Jednak jest to zależne od indywidualnych cech pacjenta.

Przeciwwskazania do zabiegu kantoplastyki

Przede wszystkim poważne choroby, jak cukrzyca, nadczynność tarczycy (nie leczone!), choroby serca, nadciśnienie i – oczywiście – choroby oczu. Przed zabiegiem nie należy przyjmować żadnych leków. Do kwalifikacji konieczne są także standardowe badania krwi.