Podsumowanie dwudziestu pięciu lat pracy Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, dwadzieścia sesji naukowych poprowadzonych przez stu wykładowców, w tym sesje poświęcone m.in. toksynie botulinowej, powikłaniom pozabiegowym, nowym wyzwaniom w medycynie estetycznej oraz marketingowi i prawu medycznemu, pięćdziesięcioro wystawców i nowe technologie, a także prestiżowe nagrody: 24 Perły Dermatogii i 12 Pereł Eksperckich – tak w skrócie podsumować można XXV Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, który w dniach: 14. – 16. marca 2025 roku odbył się w Warszawie.
Nowy początek
“Nasza droga wytyczona została już dawno i z pewnością tego kursu nie zmieniamy.” – mówi prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, dr Kinga Nicer – “Kolejne lata pracy z pewnością, jak dotąd, poświęcimy naszej działalności dydaktycznej i szkoleniowej, oraz integracji środowiska. Także na samym kongresie mamy przecież od jakiegoś czasu sesje interdyscyplinarne. Zapraszamy do współpracy okulistów, chirurgów, chirurgów plastyków, otolaryngologów, dermatologów, a także prawników i specjalistów marketingu. Zarząd już kilka lat temu podjął też taką decyzję, że do zapisów do członkostwa w stowarzyszeniu zapraszamy nie tylko dermatologów, ale lekarzy różnych specjalności”.
“Ja jestem dumna z tych 25 lat.” – dodaje dr n. med. Ewa Kaniowska, honorowy prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych – “I właśnie dlatego uważam, że był to najodpowiedniejszy moment, żeby przekazać funkcję w Zarządzie innym, co oczywiście wcale nie oznacza, że w dalszym ciągu nie będę wspierać Stowarzyszenia i zajmować się w nim określonymi sprawami. Czuję radość, gdy widzę, gdzie doszliśmy przez te ćwierć wieku, i gdy wiem, że Stowarzyszenie będzie rozwijać się dalej i lepiej.”
Na specjalne podziękowania, które osobiście złożyli dr n. med. Ewie Kaniowskiej za jej dotychczasową pracę wszyscy czlonkowie zarządu, przyszedł czas podczas sobotniej Gali. “To w żadnej mierze nie jest koniec, ale nowy, wspólny początek.” – zauważa dr Michał Kaniowski, wiceprezes SLDE – “Przyszłość Stowarzyszenia, ale i medycyny w ogóle, to przyszłość naukowa, związana z badaniami, nauką i potwierdzeniem tego, czym jako dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej zajmujemy się na co dzień.”
Naukowo i szkoleniowo
“Staramy się nieustannie dbać o bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów, o rozwój i edukację.” – mówi wiceprezes SLDE, dr Krystyna Pawełczyk – Pala – “Wspieramy integrację środowiska lekarskiego, promujemy etyczne postawy oraz rzetelną wiedzę. Bardzo się cieszę, że już po raz dwudziesty piąty mieliśmy okazję przyznać prestiżowe już nagrody: Perły Dermatologii [o nagrodzonych w tym roku napiszemy w kolejnym artykule – przypis red.] i z tego, że nasze tegoroczne wykłady zgromadziły bardzo dużą liczbę słuchaczy”.
Pierwszą z sesji tegorocznego Kongresu była “Toksyna botulinowa”. W debacie o zabiegach z użyciem toksyny wzięli udział lekarze – praktycy oraz dyrektorzy medyczni firm: Allergan, Croma-Pharma GmbH, Urgo i Galderma. Ciekawym i oczekiwanym elementem tej sesji dla lekarzy była premiera nowej, trzeciej już w portfolio firmy Galderma, toksyny botulinowej: “Jest to całkowicie nowy, opatentowany szczep.” – opowiada o niej dr Magdalena Korwin – “Toksyna ma rejestracyjne wskazania w obrębie zmarszczek, gładzizny czoła i zmarszczek bocznego kąta oka. Na ponad dwa tysiące przebadanych pacjentów nowy preparat u 40% zaczyna działanie w ciągu dwudziestu czterech godzin, a jej efekt utrzymuje się przez sześć miesięcy u ponad 88% pacjentów.”
Nowości znaleźć można było nie tylko w sesyjnych wykładach, ale także prezentacjach w sesjach satelickich, oraz u wystawców: przykładami mogą tu być: nowa wielofunkcyjna platforma laserowa Alma Harmony (ITP S.A.) skinbooster do stosowania miejscowego, o nazwie Kimera (Bioceris), oraz nowa wersja lampy LED Celluma – Celluma Contour, z przeznaczeniem do redukcji tkanki tłuszczowej (BT MED). “O świetle LED mówiliśmy do tej pory w kontekście terapii przeciwtrądzikowej, anti-aging, włosów, ran i bólu, ale ta technologia absolutnie nie jest ograniczona.” – mówi Bartosz Burkiewicz, właściciel BT MED – “Nowością, którą dziś prezentujemy, jest urządzenie trzypanelowe, do stosowania jednoczesnego na brzuch i oba uda, do redukcji tkanki tłuszczowej.”
Był też powrót. Revanesse – linia kwasów hialuronowych, na polskim rynku medycyny estetycznej nieobecna przez kilka lat, została w nowej odsłonie zaprezentowana przez Biovico Medical Esthetics i francuską lekarz medycyny estetycznej, dr Sandrine Sebban: “Opowiadam tu o linii Revanesse i mojej autorskiej metodzie “Stop Facial Aging”, polegającej na iniekcjach za pomocą kaniul dostosowanych do każdej warstwy skóry. Technika zawiera tylko dwa punkty wkłucia i jest poparta badaniami.”
Wśród dwudziestu sesji naukowych tegorocznego kongresu odbyły się też sesje poświęcone powikłaniom pozabiegowym, prezentacji zabiegów w formie tzw. “white room” oraz sesja biznesowo-marketingowo-prawna z udziałem m.in. adw. Marcjanny Dębskiej (Pacjent – stalker), adw. Michała Gajdy (Kodeks Etyki Lekarskiej), mgr prawa Andrzeja Grossa (Zgody i umowy wizerunkowe w gabinetach lekarskich) i gościa specjalnego, red. Jacka Żakowskiego, który odpowiedział na pytania lekarzy dotyczące komunikacji w medycynie: “Lekarze powinni przede wszystkim zwracać uwagę na to, do kogo skierowany jest ich przekaz: czy do osób, które zrozumieją trudny przekaz medyczny, czy też do osób, którym trzeba ten przekaz wytłumaczyć. Profesjonalne media muszą natomiast bardzo pilnować dwóch rzeczy: jakości merytorycznej oraz tego, żeby informacja przez nie przekazywana była aktualna i bezinteresowna, skonstruowana w interesie odbiorców, nie zaś jakichś zleceniodawców.”
“Nasz kongres jest dla lekarzy każdej specjalności, także dla lekarzy dentystów.” – podsumowuje wiceprezes SLDE, dr Monika Nunberg – Sawicka – “Chodzi tu o to, aby w tej przestrzeni móc podzielić się informacjami przydatnymi w naszej codziennej pracy. Informacjami medycznymi, ale też informacjami biznesowymi, marketingowymi, prawnymi. I to właśnie zamierzamy kontynuować w kolejnych latach.”
fot. Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV, Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych
Patronami naukowymi XXV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging byli: AMWC, EuroAnasthesia, IWCM oraz IMCAS. Patronat medialny sprawowały: Academy of Aesthetic & Anti-Aging Medicine, Aesthetica, Aesthetic Expert by Golden Medical Media, Rynek Estetyczny, Uroda i Medycyna, Zatoka Piękna oraz Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV.