Pierwsze egzaminy certyfikacyjne lekarzy w zakresie umiejętności zawodowej “medycyna estetyczno-naprawcza” (kod 028) odbyły się pod koniec ubiegłego roku. Obecnie szacuje się, że przynajmniej kilkadziesięcioro lekarzy z całej Polski otrzymało już certyfikaty. Tymczasem z końcem stycznia proces certyfikacji został wstrzymany “do czasu opublikowania według wzoru minimalnych standardów organizacji certyfikacji dla danej umiejętności zawodowej” – czytamy w skierowanej do lek. Andrzeja Ignaciuka i opublikowanej wczoraj w mediach medycznych odpowiedzi Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia. Czy wstrzymanie certyfikacji oznacza konieczność powtórzenia egzaminów po dostosowaniu regulaminów jednostek certyfikujących do minimalnych standardów sporządzonych przez instytut badawczy dla danej umiejętności zawodowej? Takie pytanie znaleźliśmy wczoraj wielokrotnie w naszej redakcyjnej skrzynce i przekazaliśmy je do ministerstwa. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź.
“Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wstrzymania wydawania certyfikatów, ze względu na powstające minimalne standardy.” – taką odpowiedź otrzymaliśmy dziś z Zespołu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Zdrowia. Jednoznacznie w odpowiedzi wskazano także, że “już wydane certyfikaty zachowują ważność”.
To oznacza, że wszyscy lekarze, którzy zostali certyfikowani przed 31. stycznia 2025 roku (taka data widnieje na opublikowanej odpowiedzi Ministerstwa wskazującej na wstrzymanie procesu certyfikacji) umiejętność w zakresie “medycyny estetyczno-naprawczej” posiadają i nie będą zmuszeni powtarzać swojego udziału w procesie certyfikacyjnym. Nie wiadomo na tę chwilę jednak, kiedy umiejętność tą będą mogli nabyć kolejni lekarze, choć podkreślić należy że wzór minimalnego standardu organizacji certyfikacji do wykorzystania przez instytuty badawcze został już przez Ministerstwo Zdrowia stworzony.