Strona główna Medycyna estetyczna Fototerapia światłem LED: nie tylko medycyna estetyczna (dr Iwona Radziejewska – Choma)

Fototerapia światłem LED: nie tylko medycyna estetyczna (dr Iwona Radziejewska – Choma)

Fototerapia, zwana również światłoterapią lub światłolecznictwem, to grupa zabiegów polegających na naświetlaniu wybranych obszarów ciała lampami LED w wybranym kolorze.  Światło wnika głęboko w skórę, nie stwarza jednak żadnego ryzyka jej uszkodzenia albo nadmiernego rozgrzania. Zabiegi nie są inwazyjne, przez pacjentów najczęściej określane są jako „odprężające” albo „relaksujące”, nie to jest jednak ich głównym celem.

Najczęściej światło LED stosowane jest w celu zmniejszania oznak starzenia, łagodzenia bólu i eliminacji trądziku. Zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej, podrażnionej lub mającej tendencje do przetłuszczania się znajduje światło niebieskie, wykazujące działanie przeciwbakteryjne. Światło czerwone wpływa na procesy regeneracji skóry, wpływa na gojenie się ran i podrażnień, wspomaga procesy regeneracyjne, stosowane jest także często w terapii przeciwstarzeniowej, ponieważ pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

Ze światłem LED pracuję od niedawna, dokładnie: od około trzech lat. Długo zastanawiałam się nad wprowadzeniem tego typu zabiegów do swojego gabinetu.” – mówi dr Iwona Radziejewska – Choma, flebolog i lekarz medycyny estetycznej z Warszawy – „Teraz uważam, że jest ono wręcz niezbędne w każdym gabinecie lekarskim. Najczęściej wykorzystuję światło czerwone, o długości 645 nm, które działa nieco głębiej, niż światło niebieskie. Ma właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, poprawia krążenie oraz poprzez pobudzenie produkcji ATP w mitochondriach stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Mamy więc zwiększoną stymulację wszystkich składników macierzy pozakomórkowej, mamy poprawę gojenia po zabiegu i zmniejszenie obrzęku. Stosuję obecnie fototerapię po niemal wszystkich zabiegach z użyciem urządzeń takich, jak np. lasery frakcyjne ablacyjne i radiofrekwencja mikroigłowa”.

W gabinecie dr Radziejewskiej – Chomy stosowana jest lampa medyczna, która jednak może być stosowana także samodzielnie przez pacjentów. Celluma, to wyrób medyczny zapewniający synergiczne działanie trzech różnych długości fal w leczeniu różnych problemów skórnych i mięśniowych na różnej głębokości. Połączenie światła niebieskiego (465 nm), czerwonego (645 nm) oraz podczerwonego (880 nm) pozwala na szerokie wykorzystanie terapeutyczne tego urządzenia. Rekomendowany czas jednego zabiegu fototerapeutycznego z użyciem lampy Celluma, to 30 minut. W gabinetach medycyny estetycznej, zwłaszcza, jeśli jest to naświetlenie zaraz po zabiegu, zabieg stosuje się jednorazowo; najlepsze efekty przynosi jednak seria od 10 do 15 zabiegów dzień po dniu.