Strona główna Wydarzenia iADE 2024 – relacja z Innowacyjnej Akademii Dermatologii Estetycznej

iADE 2024 – relacja z Innowacyjnej Akademii Dermatologii Estetycznej

Ponad sto sześćdziesiąt wykładów i warsztatów w trzech salach wykładowych, wystawcy którzy zaprezentowali podczas trzech kongresowych dni szereg nowych i obecnych już na rynku technologii, urządzeń, preparatów i kosmetyków wykorzystywanych w medycynie estetycznej, i – co najważniejsze – ponad tysiąc uczestników: lekarzy z całej Polski i z zagranicy. Tak w liczbach zaprezentowała się jubileuszowa, piąta edycja Innowacyjnej Akademii Dermatologii Estetycznej, która w miniony weekend odbyła się w sopockim hotelu Radisson Blu.

Milowy krok IADE – pięć lat Akademii

Mogłoby się komuś wydawać, że pięć lat, to nie jest dużo, ale my przez ten czas zrobiliśmy krok milowy.” – mówi przewodnicząca komitetu naukowego IADE, przewodnicząca Sekcji dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska – „W tym roku w programie znalazły się nie tylko sesje wykładowe, ale także „bitwa na argumenty”: nasi wykładowcy opowiadali zgromadzonym lekarzom o własnych doświadczeniach praktycznych i rozmawiali z nimi o tym, jakie rozwiązania są lub byłyby najlepsze w tych, konkretnych przypadkach.”.

Dla mnie – dermatologa, to jeden z najważniejszych dni w tym roku. Pierwszy raz od dawna jestem na IADE i cieszę się, że jako dyrektor naukowy IMCAS mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu.” – mówi dr Hugues Cartier – „Dla nas, lekarzy, najważniejsze jest właśnie dzielenie się naszą wiedzą i dobre partnerstwo z kolegami, przyjaciółmi, współpracownikami”.

Najważniejsze jest to, że jesteśmy lekarzami. Lekarzami, a nie doktorami. Tytuły naukowe są bardzo ważne, ale przede wszystkim ważne jest to, aby pacjent wiedział, że przychodzi do lekarza, bo tytuł „doktora” w medycynie może być naukowy, ale może być także honorowy. A nazywając się lekarzami dajemy pacjentom jasny sygnał, że to właśnie my jesteśmy tymi, którzy mogą wykonywać ten zawód” – mówił i podkreślał podczas otwarcia Konferencji prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek – Honorowy Przewodniczący Komitetu Naukowego IADE.

Dlatego właśnie Innowacyjna Akademia Dermatologii Estetycznych w każdym roku organizuje nie tylko sesje poświęcone medycynie estetycznej i dermatologii estetycznej, ale zaprasza uczestników na naukową podróż w świat różnych, choć współdziałających z medycyną estetyczną, specjalności: chirurgii plastycznej, ginekologii i andrologii, a jednocześnie przekazuje wiedzę z innych, niezbędnych lekarzowi w dzisiejszym świecie, dziedzin: prawa, marketingu i nowych technologii.

Prawo i nowe technologie 

Sesja biznesowo-prawna, która otworzyła w tym roku obrady Akademii, była w tym roku wyjątkowo barwna” – mówi jej moderatorka, adw. Karolina Seidel – „Zaprosiliśmy prawników z wieloletnim doświadczeniem w branży medycznej, którzy przedstawili bieżące zagadnienia z praktycznej pracy lekarza: ja opowiadałam o odpowiedzialności za efekt zabiegu, mec. Andrzej Gross przedstawił zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej i ich implikacje w pracy gabinetów, adw. Michał Gajda opowiedział o procesie certyfikacji umiejętności zawodowych w medycynie estetycznej”, a prof. dr hab. n. med. Przemysław Kardas i dr n. med. Magdalena Adamiak – Kardas odpowiedzieli na pytanie, dlaczego pacjenci nie przestrzegają zaleceń lekarza i jak sobie z tym radzić”.

Sesje poświęcone biznesowi i nowym technologiom objęły także szereg tematów poświęconych m.in. sztucznej inteligencji, skutecznego zarządzania portfelem usług medycznych oraz nowych kategorii produktów w medycynie estetycznej. „Nowe technologie, to coś co zawsze mnie interesowało.” – mówi moderatorka sesji poświęconej nowym technologiom, dr Marta Tazbir – „Nie tylko opowiadam o nich, nie tylko stosuję je w swoim gabinecie, ale wciąż sama je poznaję. W związku z tym zaplanowałam m.in. podróż do Nowego Jorku na prywatne szkolenie do dr Jasona Emera – autorytetu w zakresie laseroterapii. Oczywiście o moich naukowych podróżach będę opowiadać i przedstawiać płynące z nich wnioski koleżankom i kolegom lekarzom, i moim pacjentom”.

Dermatologia i medycyna estetyczna 

Podczas sesji poświęconych nowym technologiom, ale i tematycznych sesji zabiegowych, omówiono na tegorocznej Akademii m.in. ewolucję technologii HIFU, nowe podejście zabiegowe w leczeniu rumienia, trądziku oraz melasmy, realne możliwości leczenia blizn potrądzikowych oraz nowe technologie w laseroterapii. Lekarze mieli oczywiście okazję nie tylko wysłuchać wykładów, ale także zapoznać się z nowymi urządzeniami i produktami, oraz zadawać pytania – o to zadbali wystawcy, którzy tym razem zapełnili trzy sale w przestrzeni konferencyjnej.

Innowacyjność jest bardzo ważna.” – podkreślają Radosław Stawarz – prezes zarządu Into Beauty oraz dr Siegfried Schmidt – lekarz medycyny estetycznej z Monachium – „Dlatego na IADE zdecydowaliśmy się zaprezentować nowość w lipolizie iniekcyjnej. Zabieg, który prezentujemy zasadniczo opiera się na roztworze PCDC i kilku innych składnikach powodujących spalanie tłuszczu. Preparat nie powoduje przestojów i ma mnóstwo pozytywnych efektów w porównaniu do poprzednich dostępnych preparatów”.

Z Firmami: ITP i Neauvia Polska wspieramy IADE od samego początku.” – opowiada co-founder of Neauvia and ITP S.A, Katarzyna Nadolna – „W tym roku zdecydowanie największym zainteresowaniem lekarzy cieszą się nasze smart combination therapy, czyli techniki łączone, gdzie łączymy zastosowanie wypełniaczy, kwasu hialuronowego razem z technologiami i przystosowaną do potrzeb skóry pacjenta pielęgnacją domową”.

Wiele pytań, jakie otrzymujemy od lekarzy, dotyczy terapii światłem.” – mówi właściciel BT MED Bartosz Burkiewicz – „Lekarze coraz częściej stosują tę terapię zarówno pozabiegowo, ale także jako odrębny zabieg nie tylko jako element zmniejszania oznak starzenia, łagodzenia bólu i eliminacji trądziku, ale także – np. w terapiach skóry głowy i włosa”.

Tak samo, jak rozwija się IADE, tak samo jak rozwija się rynek medycyny estetycznej przez ostatnie pięć lat, zmieniamy się i my, dostosowując się do obecnych wymogów rynkowych.” – zauważa dyrektor zarządzająca Croma Pharma, Katarzyna Potocka – „Od tych pięciu lat mówiliśmy o tym, że rynek będzie się zmieniał. I zmienia się. Ważne jest to, że na rynku – także poprzez przepisy MDR  – pozostają produkty bezpieczne, zarejestrowane, przebadane i certyfikowane.

Rozumiemy te zmiany doskonale” – mówi Agata Wróbel, Training & Development Manager URGO Aesthetics – „Dlatego właśnie po raz kolejny jesteśmy na IADE i z IADE. Podczas Akademii prezentujemy tym razem przede wszystkim naszą nową gamę bioregeneratorów iniekcyjnych. Jest to produkt nowy, przed Akademią odbyło się tylko kilka pierwszych sesji live-demo tego wyrobu”.

Oprócz urządzeń, medycznych wyrobów iniekcyjnych i kosmetyków, coraz większą uwagę lekarzy przykuwają także suplementy. „My na IADE prezentujemy przede wszystkim nasz produkt premium, pierwszy i jedyny suplement z pasteryzowaną bakterią Akkermansia muciniphila, nazywaną już bakterią do zadań specjalnych” – opowiada Nina Manduk – Czyżyk – product manager Sanprobi.

IADE jest obecnie największym kongresem poświęconym medycynie estetycznej, a firma Galderma jest największą firmą w obszarze dermatologii, posiadającą w swoim portfolio zarówno produkty z obszaru medycyny estetycznej, jak i dermatologii, w tym dermokosmetyki.” – mówi Agnieszka Horoszko – head of Sales Galderma Polska –  „Właśnie dlatego uważamy, że nasza obecność tutaj jest po prostu oczywista”.

Chirurgia plastyczna na IADE 

Chirurgia plastyczna istnieje na IADE od ubiegłego roku, kiedy to pierwszy raz zostałem zaproszony do przygotowania sesji chirurgicznej.” – mówi moderator sesji, dr Marek Szczyt – „Wtedy w sposób ogólnikowy mówiliśmy o tym, co chirurg plastyczny może zaoferować we współpracy z lekarzem medycyny estetycznej. Sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc w tym roku została poszerzona. Są dwie sesje, jest nas więcej, możemy porozmawiać trochę bardziej szczegółowo”.

W sesjach chirurgicznych udział wzięło dziesięciu specjalistów, wśród nich m.in. dr Marek Szczyt, dr n. med. Artur Śliwiński, dr hab. n. med. Mateusz Koziej, dr Marta Wilczyńska, dr n. med. Piotr Drozdowski i dr Massimiliano Leporati, którzy przeprowadzili słuchaczy przez szereg procedur chirurgii plastycznej, m.in. plastykę nosa, powiek i brzucha, oraz lift chirurgiczny.

„Stawiamy na młodych – pytamy ekspertów”

Nowością na tegorocznej Akademii był Inkubator Młodych Talentów, gdzie dwadzieścioro młodych lekarzy (jednym z wymogów udziału w tej sesji było nie ukończenie 35 roku życia) pod czujnym okiem prof. dr hab. n. med. Barbary Zegarskiej, dr n. med. Marcina Ambroziaka, dr n. med. Ewy Duchnik i dr n. med. Laury Nowowiejskiej zaprezentowało wykłady biorące udział w walce o nagrodę Bursztynowej Igły.

Pierwszą laureatką tej nagrody została dr n. med. Dominika Kwiatkowska która otrzymała także nagrodę w postaci szkolenia ufundowanego przez Firmę Galderma, Diamentowego Partnera iADE 2024.

Na IMCAS do Paryża (to kolejna – ufundowana przez Fillmed nagroda dla młodych lekarzy) wyjedzie natomiast dr Anna Skory.

Drugą z nowości tegorocznej Akademii było omówienie ciekawych przypadków – sesja z miniwykładami omawiającymi konkretne działania i powikłania pozabiegowe, w której udział wzięli m.in. dr hab. n. med. Rafał Sobjanek, dr n. med. Magdalena Jałowska, dr n. med. Monika Łącka, dr n. med. Jacek Nowak i dr n. med. Magdalena Kiedrowicz.

Jubileusz – i co dalej?

Nieodłącznym elementem Innowacyjnej Akademii Dermatologii Estetycznej są nie tylko wykłady medyczne. Przy pełnej sali swój wykład motywacyjny wygłosił Gość Specjalny – polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów Urszula Dudziak, która podzieliła się z uczestnikami Akademii historią swojego życia i kariery, zwracając uwagę na to, jak ważny jest profesjonalizm i determinacja w dążeniu do celu.

Sobotni wieczór, to natomiast wręczenie Bursztynowych Statuetek Partnerom IADE 2024: @galdermapolska, @urgoaesthetics, @vivacylab.poland, @croma_polska, @dermatologia_bogdani, @fillmed_poland, @itpsa.pl, @larocheposay, @vichylaboratoires, @medif_aesthetics, @neauvia_poland, @sharpol.medical, @btlaestheticspoland, @ibsa_derma_polska, @innmedis, @intobeauty, @regenova_therapeutics, @sinclair_polska, @eucerin_polska oraz @sesderma_pl, a także wieczór integracyjny z Alicją w Krainie Czarów.

Dzień po tegorocznej Akademii wiemy też, że Organizatorzy nie próżnują i już zapraszają za rok. Innowacyjna Akademia Dermatologii Estetycznej w Sopocie w 2025 roku odbędzie się w terminie od 13 do 15 czerwca, a tymczasem uczestnicy tegorocznej Konferencji będą mogli jeszcze przypomnieć sobie wszystkie wykłady – już niebawem na platformie online pojawią się nagrania tegorocznej Akademii, a wszyscy uczestnicy otrzymają indywidualne linki dostępowe.

Patronami medialnymi wydarzenia byli w tym roku: Academy of Aesthetic & Anti-Aging Medicine, Aesthetica, Golden Medical Media, Kosmetologia Estetyczna, Magazyn Estetyczny, Med & Beauty Magazine, Primum, Rynek Estetyczny, Uroda i Medycyna, Zatoka Piękna, Zatrzymaj Młodość oraz Grupa Medialna: Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV.