Strona główna Medycyna estetyczna dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda: Mezoterapia – ratunek dla skóry

dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda: Mezoterapia – ratunek dla skóry

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to zabieg polegający na podawaniu substancji w formie iniekcji do skóry. Wyróżniamy kilka rodzajów mezoterapii, a do najbardziej popularnych należą mikroigłowa oraz igłowa. Do metod mezoterapii możemy również zaliczyć podanie substancji aktywnych przy użyciu mikrokaniuli.

Działanie mezoterapii opiera się na trzech filarach. Pierwszy to stymulacja skóry do gojenia w wyniku powstałych mikrouszkodzeń skóry z powodu nakłuć. Drugi to działanie samych podawanych substancji. Trzeci to indywidualna odpowiedź pacjenta na zastosowaną terapię, która może wynikać z różnych czynników gdyż każda skóra i organizm jest inny. Te trzy filary determinują działanie samej mezoterapii na naszą skórę i jak można się domyślać nie pozwalają przewidzieć w prosty i jednoznaczny sposób jaki będzie efekt zastosowanej terapii u pacjenta.

W mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje się urządzenia typu dermapen, które pozwalają na wykonanie wielu nakłuć sięgających liczbą nawet około 2 tysięcy w ciągu sekundy. W trakcie zabiegów tego rodzaju wykorzystuje się również preparaty, które nakłada się na skórę i dzięki utworzonym mikrokanalikom w wyniku nakłuć dostają się one nawet do głębokości 2 mm wgłąb skóry.

W mezoterapii igłowej stosowane są różnego rodzaju techniki podawania preparatów począwszy od podania preparatu cienką igłą i strzykawką bądź przy użyciu specjalnych zautomatyzowanych pistoletów czy innych urządzeń umożliwiających zdeponowanie dawki preparatu na określoną głębokość. Mezoterapia igłowa pozwala nie tylko na głębsze podanie preparatu ale również umożliwia podanie większych depozytów w obszar głębokiej warstwy skóry właściwej.

Sposób podawania substancji aktywnych przy użyciu mikrokaniuli ma na celu zmniejszenie ilości siniaków czy krwiaków pozabiegowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu.

Większość zabiegów mezoterapii wykonujemy w seriach zazwyczaj co około 4 tygodnie.

Warto również wspomnieć o dostępnych na rynku dermarollerach, które niestety w wielu przypadkach zamiast igiełek zawierają blaszki uszkadzające skórę w sposób nieprzewidywalny. Niestety wiele osób nabywa tego typu urządzenia do użytku domowego nie zdając sobie sprawy z zagrożenia dla skóry nie tylko w postaci ryzyka powstania blizn ale również zakażenia w wyniku niezachowania sterylności urządzenia poprzez jego wielokrotne stosowanie bez sterylizacji.

Polinukleotydy

Biostymulatory na bazie polinukleotydów mają wielokierunkowy mechanizm działania. Wysoko oczyszczone polinukleotydy są zdolne do aktywacji procesów regeneracji tkanek, zarówno na poziomie głębokim w obrębie tkanki tłuszczowej i kostnej, jak i na poziomie skóry właściwej poprzez stymulację fibroblastów. Polinukleotydy powodują efekt liftingu poprzez uniesienie tkanek i poprawę gęstości skóry. Efekt ten pojawia się dzięki działaniu  na receptory CD 39 na fibroblastach, co prowadzi do produkcji kolagenu typu I, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Natomiast dzięki działaniu na receptory CD 40, polinukleotydy  stymulują przemianę fibroblastów w miofibroblasty. Miofibroblasty to komórki posiadające cechy komórek mięśniowych, więc mają właściwości kurczliwe. Polinukteotydy działają również antyoksydacyjnie dzięki obecności  pierścieni aromatycznych w zasadach  azotowych, obecnych w łańcuchu polinukleotydowym, gdyż one właśnie wychwytują wolne rodniki tlenowe. Długotrwałe nawilżenie uzyskujemy dzięki obecności w łańcuchu polinukleotydowym grup fosfatowych, które trwale wiążą wodę w przestrzeni międzykomórkowej. Zależnie od wskazań są dostępne na rynku różne stężenia polinukleotydów np. dedykowane stricte pod oczy o mniejszej zawartości polinukleotydów w mililitrze preparatu.

Peptydy biomimetyczne

Peptydy to łańcuchy aminokwasów, które pełnią rozmaite funkcje w naszym organizmie, w tym funkcje sygnałowe czyli pobudzające nasze tkanki do określonych działań. Peptydy biomimetyczne są tworzone w oparciu o te naturalnie występujące w organi8zmie substancje. Preparaty zawierające peptydy zawierają zazwyczaj również nieusieciowany kwas hialuronowy. Główną zaletą takich koktajli jest ich wielopoziomowe działanie. 

Zależnie od rodzaju zawartych peptydów powodują różne efekty tj. wygładzenie skóry, stymuluje jej regenerację i odnowę komórkową. Obecnie dostępnych jest już kilkaset różnych peptydów biomimetycznych i ciągle kolejne są w badaniach. Poniżej podają kilka przykładów takich peptydów i ich działanie na skórę.

Dekapeptyd-29 i Oligopeptyd-62 powodują rozluźnienie mięśni w skórze.

Acetyl Dekapeptyd-3 prowokuje syntezę kolagenu. Efektem jest rozluźnienie włókien mięśniowych w skórze i włókien mięśni mimicznych, które są z nią zintegrowane.

Oligopeptyd-24 zmniejsza zmarszczki i redukuje blizny na skórze poprzez stymulację keratynocytów i fibroblastów.

Decapeptyd-36 chroni komórki skóry przez negatywnymi skutkami fotostarzenia promieniowania UV. Octapeptyd-11 – aktywuje regenerację komórek, poprawia wygląd i koloryt skóry.

Oligopeptyd-34 zmniejsza ekspresję czynnika melanostymulującego, hamując aktywność tyrozynazy.

Oligopeptyd-92 zmniejsza i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek poprzez hamowanie syntezy MMP (metaloproteinaza macierzy).

Peptydy stymulujące aktywnie regenerują i wypełniają przestrzeń międzykomórkową skóry, poprawiając jej strukturę. Kwas hialuronowy występuje w dwóch wielocząsteczkowych postaciach, co zapewnia szybkie nawilżenie skóry i przenikanie peptydów. Wspomaga również zdolność peptydów do penetracji i przedłuża ich działanie.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze otrzymywane jest przez pobranie krwi od pacjenta. Zabieg składa się z dwóch etapów. Pierwszy to pobranie krwi pacjenta do specjalnej probówki, a następnie odwirowanie pobranej próbki. Proces ten odbywa się w wirówce posiadającej stosowne atesty. Wirowanie i separacja pozwala zagęścić osocze tak, aby uzyskać w nim jak najwyższe stężenie płytek krwi. Płytki krwi zawierają ponad 60 substancji czynnych, naturalnych czynników wzrostu, niezbędnych do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów.
Ich biostymulujący efekt leczniczy wykorzystywany jest od lat, między innymi w ortopedii, chirurgii czy diabetologii.

Osocze ze względu na swoją biokompatybilność, usprawnia proces regeneracji tkanek oraz produkcji nowych naczyń krwionośnych. Aktywizuje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz poprawia pracę komórek macierzystych. 

Lekarz za pomocą bardzo cienkiej igły, podaje odwirowane osocze śródskórnie lub podskórnie. Zabieg jest bardzo bezpieczny, ponieważ preparat wykorzystywany podczas zabiegu pozyskiwany jest wyłącznie z własnej krwi pacjenta. Dzięki temu nie wywołuje podrażnień skóry, a także zmniejsza ryzyko powstawania siniaków.

Stabilizowany kwas hialuronowy

Stabilizowany kwas hialuronowy nawilża skórę oraz pobudza ją do produkcji kolagenu. Podaje się go techniką mikronakłuwania głębiej niż inne preparaty do mezoterapii lub mikrokaniulą w formie zabiegu hydrobalans. Kwas doskonale uelastycznia skórę, nawilża i pogrubia ją. Sprawia, że drobne zmarszczki stają się spłycone i mniej widoczne. Zależnie od potrzeb można wykonać pojedynczy zabieg lub serię kilku zabiegów w odstępach miesięcznych. Czas utrzymywania się efektu zależnie od pacjenta może utrzymywać się nawet kilka lat.

Nieusieciowany kwas hialuronowy z dodatkiem hydroksyapatytu wapnia

Preparat będący połączeniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia z dodatkiem aminokwasów glicyny i L-proliny. Ta unikalna propozycja tworzy idealne środowisko do fizjologicznej odbudowy skóry. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego preparat nawilża skórę, a obecność hydroksyapatytu wapnia i aminokwasów (glicyny i L-proliny) pobudza tworzenie nowego kolagenu. Dla najlepszego efektu zabiegi wykonuje się w seriach comiesięcznych, a później zabiegi podtrzymujące.

Kolagen

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów różnego typu kolagenu do podawania w formie mezoterapii. Od atelokolagenu pochodzenia końskiego, przez wieprzowe tropokolageny do najnowszych fragmentów kolagenu tworzonych metodą bioinżynierii genetycznej na wzór kolagenu ludzkiego z dodatkiem karboksymetylocellulozy i nieusieciowanego kwasu hialuronowego.

Aktualnie stosowane w mezoterapii kolageny mają za zadanie pobudzić skórę do produkcji własnego kolagenu. Wskazania do podawania kolagenu są szerokie, a wynika to przede wszystkim z tego, że tracimy nasz własny kolagen już od mniej więcej 25 roku życia, a u osób, które nie chronią się przed UV – w znacznie większym stopniu.

Podsumowując – na rynku wybór preparatów jest olbrzymi i przede wszystkim od naszego lekarza zależy jaki preparat i w jaki sposób poda go w naszą skórę. Pamiętajmy, że skórę twarzy mamy jedną na całe życie, więc uważajmy gdzie i do kogo idziemy na tego typu zabiegi. Każde nakłucie ciała jest ingerencją w nasz organizm oraz każda podana substancja rodzi ryzyko powikłań, więc bądźmy tego świadomi i nie wykonujmy tego rodzaju zabiegów u ludzi do tego nieuprawnionych.

autorka tekstu: dr n.med. Joanna Kuschill – Dziurda