Strona główna Piękno i zdrowie Włosy – „zwierciadło” naszego organizmu

Włosy – „zwierciadło” naszego organizmu

Czy wiecie, że włosy określane mianem „zwierciadła” naszego organizmu?

To z nich możemy „wyczytać”, czy odżywiamy się prawidłowo, jakie leki przyjmujemy, czy cierpimy na zaburzenia hormonalne, zatrucie pokarmowe itd. Włosy mogą także być objawem niektórych chorób. Poprzez nadmierne wypadanie, zmianę grubości, struktury i zabarwienia łodygi, włosy wysyłają nam informację, że coś w organizmie jest nie tak.

Włos wyrasta z mieszków włosowych nazywanych kanałami albo pochewką. Jego zadaniem jest ochrona korzenia włosa. Widocznie zgrubienie na samym wierzchołku

nazywane jest cebulką. Cebulka jest połączona z brodawką. Macierz cebulki składa się z intensywnie namnażających się komórek. Potem to właśnie one są podstawą rdzenia oraz kory włosa.

Można zatem wnioskować, że włosy są, mówiąc ogólnie, połączone z naszym organizmem układem krwionośnym. Wszystko co jest we krwi, trafia do żywych komórek włosa. Mieszek włosowy to jeden z wrażliwszych elementów naszego organizmu, który zresztą dość szybko reaguje na wszelkie braki w dostarczanych mu składnikach odżywczych.

Warto zatem być uważnym i dokładnie obserwować stan swoich włosów. Nie bójmy się też konsultacji z dermatologiem, bo tylko szybka reakcja i dokładnie dobrana terapia pozwoli w porę zareagować i ocalić nasze włosy.

Przypomnę także doskonałą odpowiedź Pani dr n. med. Anny Okruszko, którą zapytałam o to, jakie zabiegi ratujące lub wspomagające włosy możemy wykonać w gabinecie medycyny estetycznej:

zabiegi na włosyJeśli chodzi o badania, o preparaty używane do przyspieszenia wzrostu włosa, do wydłużenia fazy wzrostu włosa, w gabinecie medycyny estetycznej używamy preparatów do mezoterapii, które zawierają kwas hialuronowy, odpowiednie minerały oraz aminokwasy zawieszone w kwasie hialuronowym po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do podziału komórkowego w obrębie komórek brodawki włosa. Stosujemy więc preparaty z osoczem bogatopłytkowym, preparaty z peptydami biomimetycznymi, preparaty zawierające aminokwasy i substancje mineralne. W przypadku gabinetów lekarskich, gdy chcemy uzyskać realną poprawę wzrostu włosa, musimy brać pod uwagę tylko te preparaty, które mają udowodnione działanie poparte wynikami przeprowadzonych badań. Takim preparatem jest XL Hair. Tu badanie przeprowadzono z użyciem wyizolowanych komórek brodawki włosa i oceniono ich proliferację oraz ich podziały po ekspozycji na działanie substancji aktywnych zawartych w preparacie. To dało bardzo dobre efekty. Na podstawie przeprowadzonych testów w takich warunkach eksperymentalnych stwierdzono, że XL Hair przyczynia się do wzrostu proliferacji komórek (było to – oczywiście – porównywane do komórek, które nie miały kontaktu z testowanym produktem). Podziały, o których wspomniałam, uzyskano już po ośmiu godzinach od czasu ekspozycji.