Strona główna Dermatologia i Laryngologia Włosy w rozmiarze XL

Włosy w rozmiarze XL

xl hair

Kolejny tydzień terapii XL Hair za mną. Włosy rosną, a ja mam poczucie dobrze dobranej terapii. Jednak temat przyczyn wypadania włosów i zapobiegania ich utracie jest dla mnie wciąż bardzo interesujący, dlatego znów postanowiłam zadać kilka pytań lekarkom, które poleciły i przeprowadziły u mnie terapię XL Hair:

 Małgorzata Maksjan: Jakie badanie oprócz wyników krwi jest ważne dla oceny stanu naszych włosów i przyczyny ich wypadania?

 dr n. med. Magdalena Popko: W diagnostyce przy wypadaniu włosów jedną z ważniejszych czynności które musimy wykonać jest badanie w dermatoskopie, czyli tak zwana trichoskopia, która pozwala nam ocenić nie tylko stan włosa, ale również skóry owłosionej głowy. Bardzo ważne jest, aby doświadczony specjalista ocenił prawidłowo to badanie. Oceniamy tam miniaturalizację mieszka włosowego, rogowacenie przymieszkowe i wiele innych struktur. Na tej podstawie możemy zlecić dodatkowe badania laboratoryjne i postawić odpowiednie rozpoznanie typu łysienia bądź wypadania włosów.

 Małgorzata Maksjan: Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadania włosów?

 dr n. med. Magdalena Popko: Zdecydowanie łysienie androgenowe, które nie dotyczy tylko mężczyzn, ale coraz większej ilości kobiet. Ale przyczyn jest bardzo wiele. Może to być też łysienie telogenowe, łysienie plackowate bądź samo starzenie się skóry głowy i włosa. Często wypadanie łosów towarzyszy też chorobom tarczycy: nadczynności, niedoczynności a także chorobie Hashimoto.

 Małgorzata Maksjan: Jakie są fazy wzrostu włosa?

dr n. med. Anna Okruszko: Włosy nie rosną w sposób ciągły, jak np. paznokcie. Każdy włos przechodzi cykliczny rytm wzrostu i spoczynku, ma własny zegar biologiczny kontrolowany przez kaskadę czynników biologicznych. Na końcu okresu spoczynku włos wypada i toruje drogę nowemu włosowi. Cykl podzielono na trzy fazy:

– anagen, czyli fazę wzrostu, która trwa średnio trzy do sześciu lat. W tym czasie mieszek włosowy osiąga swoją maksymalną wielkość, a komórki macierzy wykazują znaczną aktywność.

– katagen, czyli fazę przejściową, która jest bardzo krótka i trwa jedynie jeden, dwa tygodnie. W tej fazie zniszczeniu ulega około dwie trzecie mieszka włosowego, brodawki skórne zanikają niemal całkowicie.

– telogen, czyli fazę spoczynku. Faza telogenu trwa dwa do czterech miesięcy. W tym czasie zrogowaciały już, nieczynny metabolicznie, taki „maczugowaty” włos, tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego. Pod nim zaczyna wyrastać nowy włos. W końcu ten stary włos zostaje wypchnięty przez nowy, który znajduje się w fazie wzrostu, czyli anagenu.

Na zdrowej owłosionej skórze głowy około 85% włosów jest w fazie wzrostu – anagenowej, poniżej 1% jest w fazie katagenowej, i około 15% jest w fazie telogenowej.

 Małgorzata Maksjan: Jak odżywić włosy w gabinecie medycyny estetycznej?

 dr n. med. Anna Okruszko: W gabinecie medycyny estetycznej używamy preparatów do mezoterapii, które zawierają kwas hialuronowy, odpowiednie minerały oraz aminokwasy zawieszone w kwasie hialuronowym po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do podziału komórkowego w obrębie komórek brodawki włosa. Stosujemy więc preparaty z osoczem bogatopłytkowym, preparaty z peptydami biomimetycznymi, preparaty zawierające aminokwasy i substancje mineralne. W przypadku gabinetów lekarskich, gdy chcemy uzyskać realną poprawę wzrostu włosa, musimy brać pod uwagę tylko te preparaty, które mają udowodnione działanie poparte wynikami przeprowadzonych badań. Takim preparatem jest XL Hair. Tu badanie przeprowadzono z użyciem wyizolowanych komórek brodawki włosa i oceniono ich proliferację oraz ich podziały po ekspozycji na działanie substancji aktywnych zawartych w preparacie. To dało bardzo dobre efekty. Na podstawie przeprowadzonych testów w takich warunkach eksperymentalnych stwierdzono, że XL Hair przyczynia się do wzrostu proliferacji komórek (było to – oczywiście – porównywane do komórek, które nie miały kontaktu z testowanym produktem). Podziały, o których wspomniałam, uzyskano już po ośmiu godzinach od czasu ekspozycji.

Odpowiadając więc na pytania, jaki produkt zastosować, odpowiem: przebadany. Tylko przeprowadzone przez producenta przed wprowadzeniem produktu na rynek badania mogą nam dać pewność, że preparat ma szansę zadziałania w leczeniu pacjenta. Dodam jeszcze tylko, że XL Hair to kompleksowa kuracja, która może być zastosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.