Strona główna Medycyna Kuracja XL Hair – sposób na wypadanie włosów – tydzień trzeci

Kuracja XL Hair – sposób na wypadanie włosów – tydzień trzeci

zabiegi na włosy

Minął kolejny tydzień mojej terapii XL Hair – preparatem wspomagającym porost włosów i hamującym ich wypadanie, ja coraz bardziej zagłębiam się w tę tematykę. Mam mnóstwo pytań, które będę zadawała specjalistom dermatologii. Dziś z dr n. med. Anną Okruszko porozmawiam o fazach wzrostu włosa i tym, co zrobić, aby przebiegały prawidłowo.

Małgorzata Maksjan: Jakie są fazy wzrostu włosa?

dr n. med. Anna Okruszko: Włosy nie rosną w sposób ciągły, jak np. paznokcie. Każdy włos przechodzi cykliczny rytm wzrostu i spoczynku, ma własny zegar biologiczny kontrolowany przez kaskadę czynników biologicznych. Na końcu okresu spoczynku włos wypada i toruje drogę nowemu włosowi.

Cykl włosowy tradycyjnie podzielono na trzy fazy:

– anagen, czyli fazę wzrostu która trwa średnio trzy do sześciu lat. W tym czasie mieszek włosowy osiąga swoją maksymalną wielkość, a komórki macierzy wykazują znaczną aktywność.

– kolejny jest katagen, czyli faza przejściowa, która jest bardzo krótka i trwa jedynie jeden, dwa tygodnie. W tej fazie zniszczeniu ulega około dwie trzecie mieszka włosowego, brodawki skórne zanikają niemal całkowicie.

– wreszcie trzecia faza – telogen, czyli faza spoczynku. Faza telogenu trwa dwa do czterech miesięcy. W tym czasie zrogowaciały już, nieczynny metabolicznie, taki „maczugowaty” włos, tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego. Pod nim zaczyna wyrastać nowy włos. W końcu ten stary włos zostaje wypchnięty przez nowy, który znajduje się w fazie wzrostu, czyli anagenu.

Na zdrowej owłosionej skórze głowy około 85% włosów jest w fazie wzrostu – anagenowej, poniżej 1% jest w fazie katagenowej, i około 15% jest w fazie telogenowej.

Małgorzata Maksjan: Jakie substancje są niezbędne naszym włosom do prawidłowego wzrostu?

dr n. med. Anna Okruszko: Przyczyn wypadania włosów jest wiele i możemy je podzielić na wewnątrz- i zewnątrzpochodne. Bardzo ważna jest tu gospodarka hormonalna, także obecność różnych chorób, ale w to nie będziemy się wgłębiać. Jeżeli chodzi o dietę, bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin A, E, D i B. Bardzo ważna jest biotyna, której już bardzo niewielkie braki powodują wypadanie włosów.

Jeśli chodzi o łysienie, szczególnie w przypadku łysienia androgenowego, ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku, jodu i żelaza. Jeśli chodzi o mikroelementy, dołączyłabym miedź.

Jeśli chodzi o biotynę, to jest ta słynna witamina B7 – ona ma zdolność kumulowania cząsteczek siarki dostarczanej z pożywieniem do transportu do macierzy budującej włosy. To właśnie silne, elastyczne wiązania między cząsteczkami siarki spajają łodygę włosa na całej jej długości. Bardzo ważne są też nienasycone kwasy tłuszczowe.

Małgorzata Maksjan: Jak odżywić włosy w gabinecie medycyny estetycznej?

dr n. med. Anna Okruszko: Jeśli chodzi o badania, o preparaty używane do przyspieszenia wzrostu włosa, do wydłużenia fazy wzrostu włosa, w gabinecie medycyny estetycznej używamy preparatów do mezoterapii, które zawierają kwas hialuronowy, odpowiednie minerały oraz aminokwasy zawieszone w kwasie hialuronowym po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do podziału komórkowego w obrębie komórek brodawki włosa. Stosujemy więc preparaty z osoczem bogatopłytkowym, preparaty z peptydami biomimetycznymi, preparaty zawierające aminokwasy i substancje mineralne. W przypadku gabinetów lekarskich, gdy chcemy uzyskać realną poprawę wzrostu włosa, musimy brać pod uwagę tylko te preparaty, które mają udowodnione działanie poparte wynikami przeprowadzonych badań. Takim preparatem jest XL Hair. Tu badanie przeprowadzono z użyciem wyizolowanych komórek brodawki włosa i oceniono ich proliferację oraz ich podziały po ekspozycji na działanie substancji aktywnych zawartych w preparacie. To dało bardzo dobre efekty. Na podstawie przeprowadzonych testów w takich warunkach eksperymentalnych stwierdzono, że XL Hair przyczynia się do wzrostu proliferacji komórek (było to – oczywiście – porównywane do komórek, które nie miały kontaktu z testowanym produktem). Podziały, o których wspomniałam, uzyskano już po ośmiu godzinach od czasu ekspozycji.

Odpowiadając więc na pytania, jaki produkt zastosować, odpowiem: przebadany. Tylko przeprowadzone przez producenta przed wprowadzeniem produktu na rynek badania mogą nam dać pewność, że preparat ma szansę zadziałania w leczeniu pacjenta. Dodam jeszcze tylko, że XL Hair to kompleksowa kuracja, która może być zastosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.