Strona główna Medycyna Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych

Vein markup. varicose surgery.

Żylaki kończyn dolnych, to – wbrew pozorom – problem nie tylko osób dojrzałych. Nadciśnienie żylne, podstawowy winowajca powstania żylaków, może dotyczyć również osób w młodym wieku (nawet przed trzydziestką). Metod leczenia jest kilka, jednak może zdarzyć się tak, że jedynym, najrozsądniejszym wyjściem jest operacja.

Kiedy wskazana jest operacja żylaków?

Jako jeden z powodów można wskazać niewydolność zastawek w obrębie ujść głównych żył powierzchniowych: odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Kolejnym powodem może być znaczna niewydolność żyły, która uniemożliwia zastosowanie innych metod leczenia.

Przebieg operacji

Chirurg wykonuje dwa nacięcia: jedno w pachwinie (w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej) lub pod kolanem (w przypadku niewydolności żyły odstrzałkowej), drugie – nad kostką lub w połowie łydki.

Następnie żyła jest usuwana, a połączone z nią mniejsze obwodnice podwiązywane. Nacięcia długości kilku milimetrów pozostają bez szwów, do większych ran stosowane są pojedyncze cienkie szwy lub plastry adhezyjne.

Szwy usuwane są po około 10 dniach od zabiegu. Po operacji w miejscach usunięcia żył pojawiają się krwiaki, które mogą utrzymać się przez 2 miesiące. Możliwe jest też powstanie lekkiego obrzęku.

Po operacji usuwania żylaków

Po operacji przez co najmniej dwa tygodnie powinno się unikać wysiłku i nadmiernej aktywności, a także długiego przesiadywania w jednej pozycji lub stania. W razie utrzymującego się bólu należy przyjmować tabletki przeciwbólowe.

Chirurg może także zalecić stosowanie podczas snu podwyższenia pod nogi (tak, aby znajdowały się powyżej poziomu serca). Stosowane są również specjalne podkolanówki lub pończochy przeciwżylakowe.

Ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń chirurga.
Postępowanie według jego wskazań gwarantuje bezpieczeństwo i planowany efekt po operacji.

Nie zapominajmy również o wizycie kontrolnej w ustalonym przez lekarza terminie.