Korekta nosa za pomocą nici – dla kogo?
Tym zabiegiem możemy skorygować opadający czubek nosa – w tym przypadku efekty są wręcz spektakularne.
Za pomocą nici możemy też zwęzić nos (skrzydełka) – ta metoda nie u wszystkich zda egzamin i wymaga konsultacji, i kwalifikacji przez doświadczonego lekarza.
Zabiegiem tym możemy uzyskać również efekt skrócenia nosa.
Czego nie dokonamy za pomocą nici? Nie usuniemy garbka i nie poprawimy symetrii bardzo krzywego nosa, w tych przypadkach konieczna jest całkowita korekta nosa (CKN).
Jak wygląda zabieg?
Wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym. Przez wierzchołek nosa lekarz wprowadza igłę do której końca przymocowana jest 25 cm nić z polipropylenu i tworzy punkt wejścia. Wzdłuż nici znajdują się mikronacięcia, dzięki którym może ona skutecznie zahaczyć się w tkankach i umożliwić przesunięcie ich w pożądanym kierunku, tworząc nowy kształt. Najczęściej używaną techniką zabiegową w tym zabiegu jest tzw. „metoda pętli”. Nici są stałe, więc efekty zabiegu określane są również jako trwałe.
Zabieg trwa ok. 40 minut, a jego efekty widoczne są od razu. Po zabiegu zakłada się opatrunek, który należy nosić przez 3 doby.
Po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, który samoistnie ustąpi w ciągu paru tygodni (do 3).
Zmianę kształtu nosa możemy jednak uzyskać zarówno za pomocą nici stałych, jak i rozpuszczalnych. Nici stałe zbudowane są z polipropylenu. Nie rozpuszczają się, są doskonale tolerowane przez organizm. Nici rozpuszczalne zwykle składają się z caprolacu wykonanego z włókien kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Wchłania się on w ciągu roku i jest w pełni biodegradowalny. Jego obecność w tkankach pobudza odbudowę włókien kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę gęstości i elastyczności skóry.
Przeciwskazania do zabiegu korekty nosa nićmi: