Strona główna Chirurgia Plastyczna Implanty piersi – rodzaje i rozmiary implantów

Implanty piersi – rodzaje i rozmiary implantów

Na rynku istnieje wiele implantów piersiowych, różniących się od siebie wzajemnie kształtem, rodzajem wypełnienia, profilem i innymi czynnikami. Tak bogata oferta to efekt wciąż rosnącej popularności zabiegów powiększania biustu.
Bez względu na różnice wizualne, implanty piersiowe zbudowane są z zewnętrznej torebki (pokrycia) wykonanej z polimeryzowanej gumy silikonowej, która gwarantującej  sprężystość i wytrzymałość. Dla większego bezpieczeństwa torebka ma jeszcze jedną, wewnętrzną warstwę, zapewniającą odporność na rozerwanie i zapobiegającą przenikaniu cząsteczek z wnętrza implantu do organizmu pacjentki.
Na tym kończą się cechy wspólne implantów.  Jakie są różnice?

 Powierzchnia:

Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowana albo nawet pokryta tytanową powłoką.

  • implanty o powierzchni gładkiej nie cieszą się obecnie zbyt dużą popularnością i uchodzą za przestarzały i powoli wychodzący z użycia rodzaj implantu.
  • powierzchnia teksturowana ma zapewnić implantowi wrażenie „aksamitności” w dotyku. Ze względu na to, że powierzchnia nie jest idealnie gładka, implant lepiej zrasta się z piersią i nie zmienia swojego miejsca położenia. Użycie tych implantów często bywa kojarzone ze zmniejszonym ryzykiem kontraktury kapsułkowej, która jest najczęściej spotykanym powikłaniem po augmentacji.
  • powłoka tytaniczna – okazała się tak dobrze tolerowana przez ludzki organizm, że ma szansę zastąpić dotychczas używany poliuretan, ale to nadal raczej nowinka na rynku.

Rodzaj wypełnienia:

Wyróżniamy trzy rodzaje wypełnienia implantów piersiowych:

  • silikon spoisty – najpopularniejszy rodzaj wypełnienia, uważany za najlepiej imitujący strukturę ludzkiego ciała. Spoistość cząsteczkowa żelu silikonowego umożliwia zachowanie kształtu implantu, obniża ryzyko przepuszczenia mikrocząsteczek silikonu przez torebkę i zapobiega wyciekaniu silikonu w przypadku ewentualnego rozerwania osłonki.
  • roztwór soli fizjologicznej. Zaletą zastosowania implantu z tym wypełniaczem jest przede wszystkim to, że wymaga minimalnego cięcia chirurgicznego. Najpierw bowiem wkłada się implant, a potem napełnia się go roztworem.
  • ekspandery Bakera, czyli implanty w wypełnieniem kombinowanym. Wszczepienie tych implantów polega na tym, że do piersi pacjentki za pomocą niewielkiego nacięcia wprowadza się implant wypełniony częściowo żelem silikonowym, a po umieszczeniu go w docelowym miejscu, dopełnia się roztworem soli fizjologicznej.

Podział według profilu:

Profil (projekcja) implantu jest miarą jak daleko, czyli na ile centymetrów pierś zostanie wypchnięta do przodu. Pozwala to bardziej precyzyjnie dopasować implant do poszczególnej Pacjentki.

 Profile implantów:

  • Profil niski (Low) – idealny dla kobiet o szerokiej klatce piersiowej, które jednak nie chcą mieć zbyt dużego powiększenia
  • Profil średni (Moderate)
  • Profil wysoki (High) i Profil bardzo wysoki (Ultra lub Extra High) – przeznaczony dla kobiet o stosunkowo wąskich klatkach piersiowych, oczekujących znaczącego rezultatu zabiegu

Niektóre firmy (np.: Allergan) wprowadziły także rozróżnienie pod względem kształtu podstawy implantu. Podstawa może być idealnie okrągła lub w kształcie elipsy pionowej lub poziomej. To także pozwala dobrać implant najodpowiedniejszy do budowy klatki piersiowej oraz oczekiwań pacjentki.