Strona główna Chirurgia Plastyczna Asymetria piersi

Asymetria piersi

Lines to follow. Qualified distinguished plastic surgeon using special pencil for applying guidelines on patients body while she standing still
Nasze ciało nie jest symetryczne. Taka jest ludzka anatomia 😉 Lewa połowa twarzy (zazwyczaj, choć pewnie zdarzają się bardzo nieliczne wyjątki) nie jest lustrzanym odwzorowaniem prawej połowy, identyczne nie są dłonie, podobnie z pozostałymi częściami naszego ciała. Biustem też. I to już może być przyczyną kompleksów, o ile asymetria jest widoczna gołym okiem.

Mimo wszystko asymetria kobiecych piersi to jednak zjawisko dość powszechne, z reguły uwarunkowane genetyką. Przyczyną asymetrii może też być jednakże przebyta ciąża, laktacja lub menopauza, czyli czas przemian hormonalnych w organizmie. Asymetrię piersi spotykamy także w zespole Pollanda, choć wówczas może to być tylko jeden z wielu objawów. Zespół Pollanda zdarza się, zresztą, bardzo rzadko.

Piersi różnią się od siebie wielkością, kształtem, objętością. Pozostaje to niezauważalne, gdy różnice są na tyle minimalne, że nie dostrzegamy ich „gołym okiem”, jednak u niektórych kobiet asymetria piersi może być naprawdę duża: w niektórych przypadkach różnica wynosi nawet trzy rozmiary! Taki problem bywa trudny do ukrycia nawet pod ubraniem.

„To się zdarza”, ‘Normalne, nie przejmuj się…” – niestety, takie próby pocieszenia kobiecie z widoczną asymetrią piersi nie pomogą. Doraźnym rozwiązaniem może okazać się noszenie biustonosza ze specjalnymi wkładkami, jednak i to nie jest rozwiązaniem problemu.

Najlepszym rozwiązaniem jest operacja plastyczna.

Podczas konsultacji chirurg plastyczny bierze pod uwagę rozmiar, położenie brodawek oraz kształt piersi, aby zaproponować pacjentce najlepsze rozwiązanie. W zależności od indywidualnego przypadku możliwe jest zmniejszenie większej piersi i dopasowanie jej do mniejszej, lub odwrotnie: powiększenie mniejszej piersi i przybliżenie jej rozmiarowo do większej. W przypadku decyzji o dostosowaniu mniejszej piersi do większej najczęściej stosowane są silikonowe implanty.

Gdy piersi są w złej kondycji: pozbawione jędrności, opadnięte np. na skutek długotrwałego karmienia piersią, można podczas operacji korekcji asymetrii jednocześnie poprawić ich wygląd, kształt i objętość.

Korekta asymetrii piersi nie musi być wykonywana jednocześnie z operacją powiększenia piersi implantem, to decyzja pacjentki. Zdarza się jednak, że panie przy okazji korekty asymetrii decydują się także na powiększenie piersi 😉

Należy pamiętać, że uzyskanie wymarzonego kształtu piersi nie zawsze jest możliwe. Warto jednak udać się na konsultację do kliniki chirurgii plastycznej i dowiedzieć się, w jaki sposób możemy rozprawić się z kompleksem asymetrycznych piersi.